TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Den nye iPad-en støtter ikke 4G i Norge

En av de virkelig store nyhetene på Apples nye iPad, er muligheten for lynrask mobilsurfing på 4G LTE-mobilnett, men iPad-en støtter ikke 4G i Norge.

Av / 09.03.12 - 11:04
Den nye iPad-en støtter ikke 4G i Norge

Årsaken er rett og slett at mobilprosessoren Apple bruker i den nye iPad-en – Qualcomms MDM9600 prosessor – ikke støtter de frekvensene Netcom, Telenor og andre mobilnettleverandører bruker på 4G LTE-nett.

Den nye iPad-en støtter ikke 4G i Norge 1

Forvirringen om iPad-en støtter 4G-nettet i Europa eller ikke, oppstod da pressemeldingen Apple sendte ut inneholdt informasjon om støtte for 4G, og ingen leste den lille skriften, som tydelig sier:

«Some features, applications and services are not available in all areas. «

Men, iPad-en har støtte for langt raskere mobilsurfing enn vanlig 3G, som støtter blant annet 7,2 Mbps.

Annonse

Hvis man har en nettilbyder som støtter bredbåndsabonnement med HSPA+, for eksempel Netcom, vil iPad-en kunne bruke opp til 21 Mbps surfehastighet, i følge kommunikasjonssjef Øyvind Vederhus, hos Netcom.

Fra Apples informasjon om mobilnett på den nye iPad-en:

“The new iPad supports fast mobile networks the world over — up to 4G LTE.2 So you can browse the web, stream content or download a film at incredibly fast speeds. It also works on GSM/UMTS worldwide network technologies, including HSPA+ and DC-HSDPA — the fastest 3G networks out there. You’ll see downlink speeds up to 42 Mbps with DC-HSDPA and up to 21.1 Mbps with HSPA+.3.”

Bare i Nord-Amerika

Apples Phil Schiller sa under presentasjonen av den nye iPad-en, onsdag i San Francisco, at iPad ville støtte 4G LTE  (Long Term Evolution), men bare hos to nettilbydere i USA og tre i Canada. Som allerede har et ferdig utbygget nett med støtte for 4G LTE. Deriblant AT&T og Verizon i USA.

AT&T dekker cirka 74 millioner brukere med 4G LTE, mens Verizon Wireless dekker hele 200 milioner brukere i USA.

Apple Nordens pressekontakt, Petter Arhnstedt, sier til Lyd & Bilde, at den nye iPad-en uansett vil støtte opp til 42 Mbps hastighet med DC-HSDPA-tilkobling til mobilnettet,  og opp til 21.1 Mbps med HSPA+.

Som støttes i Norge av blant andre Netcom. De har startet utbyggingen av sitt 4G-nett i 2009, og dekker i dag Oslo, deler av Akershus, og bygger for tiden 4G-nett i Vestfold.

Telenor har ikke noe 4G-nett tilgjengelig for brukerne, men i følge kommunikasjonssjef Anders Krokan i Telenor, skal de tilby 4G i løpet av 2012.

Uansett vil den nye iPad-en oppleves som raskere på mobilsurfing og nedlasting, når den er tilkoblet et mobilnett som støtter DC-HSDPA eller HSPA+.

Og så har den fremdeles en rå skjermoppløsning, bedre kamera enn før, og raskere prosessor med bedre grafikkytelse.

Kilder:

The Wall Street Journal

Apple

NetCom

AppleInsider

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nå kommer One UI 9 endelig til din Samsung Galaxy S26

Lukk iPhone-en for å trykke play: Den første geniale appen til Apples brettbare mobil er en Walkman

Samsung Galaxy S27 Pro og Ultra får samme design

Metas VR-briller veier bare 100 gram

Motorola samarbeider med Bang & Olufsen

Vi så den først: Xiaomis nye toppmodell med Qualcomms Extreme-brikke

Er din Galaxy neste i køen for å få One UI 9?

Nye barnesperrer i iOS 27: Derfor virker de kanskje ikke for deg

iOS 27 slippes i dag: Derfor bør du oppgradere

Så mye bommet ryktene om iPhone 18 Pro og den brettbare iPhonen

Apples brettbare mobil koster nesten det dobbelte av en iPhone 18 Pro

Nye Apple Watch måler helsen kontinuerlig

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.