TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Nyhet

Jubileumsutgaver av Rogers LS3/5A og LS5/9

Britiske Rogers feirer sitt 75-årsjubileum med oppdaterte spesialutgaver av sine mest elskede høyttalere.

Av / 10.05.25 - 14:00
Jubileumsutgaver av Rogers LS3/5A og LS5/9

Det er ikke mye som tydeligere symboliserer britisk lyd enn de ikoniske BBC-monitorhøyttalerne som ble brukt av den britiske statskringkasteren BBC. Høyttalerne ble utviklet for internt bruk i BBC, men ble også svært populære til hjemmebruk blant hi-fi-entusiaster over hele verden. Høyttalerne ble bygget på lisens fra en lang rekke britiske produsenter. Den mest kjente av disse er Rogers.

Les også TEST: Rogers LS3/5A De over 50 år gamle høyttalerne har aldri vært bedre enn nå, og gjør noe få andre høyttalere klarer.

I år feirer Rogers sitt 75-årsjubileum ved å lansere spesialutgaver av modellene de er mest kjent for. Nemlig BBC-høyttalerne. Det dreier seg om den lille LS3/5A og den litt større LS5/9.

Jubileumsutgaver av Rogers LS3/5A og LS5/9 1
LS3/5A i jubilæumsudgave. (Foto: Rogers Audio)

Kort oppsummert er Rogers LS3/5A en kompakt toveis høyttaler med en 110 mm bass/mellomtone med bextrenmembran og en 19 mm soft dome i mylar. Høyttaleren er utviklet for bruk i OB-produksjonsvogner, og er kjent for sin naturtro stemmegjengivelse.

Les også TEST: Rogers LS3/5A De over 50 år gamle høyttalerne har aldri vært bedre enn nå, og gjør noe få andre høyttalere klarer.

Den større Rogers LS5/9, som er beregnet på mer generell monitorbruk, har en 210 mm bass/mellomtone i halvtransparent polypropylen i et bassreflekskabinett og en 34 mm soft dome-diskant. Begge høyttalerne er bygget i kryssfiner som er vibrasjonsdempet med bitumen (blygummi).

Jubileumsutgaver av Rogers LS3/5A og LS5/9 2
LS5/9 i jubileumsutgave. (Foto: Rogers Audio)

Det er i grove trekk oppskriften på høyttalerne som ble laget for BBC og som fortsatt er på markedet i dag. Men jubileumsutgavene pynter litt på den klassiske oppskriften. Kabinettene er finert med ekte teak, terminalene på baksiden er gullbelagte WBT-versjoner for biwiring, og en signert plakett på baksiden forteller at dette er jubileumsutgaven.

Annonse
Les også TEST: Rogers LS5/9 Classic Alle som tviler på om en 40 år gammel høyttalerkonstruksjon fremdeles låter friskt, bør høre Rogers LS5/9 Classic.

Det produseres 150 sett av LS3/5A og 75 sett av LS5/9. Tilsvarende vil det bli produsert 150 jubileumssett av SE-versjonen av LS3/5A og 75 sett av LS5/9 SE. SE-versjonen skiller seg fra standardversjonen ved å ha et forbedret delefilter og front i såkalt panza-tre, som skal være mer resonansfritt.

Mer info: Rogers

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, høyttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskjeftiget seg med teknologijournalistikk siden 1982(!), og har arbeidet for tallrike magasiner i forskjellige roller; blant annet GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har dessuten skrevet tallrike bøker og undervisningsprogrammer om IT.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Audiovector viser nytt flaggskip

Ekte bokhyllehøyttaler fra Fyne

Mer trøkk enn russebussen – og milevis bedre lyd

Disse to bør naboen passe seg for

Festglade Sony-høyttalere med fet bass

Liten høyttaler med stort forbilde

Sony lanserer nye lydplanker

Klipsch fornyer ikoniske høyttalere

Lydplanker med oppgraderingsmuligheter

Ny System Audio-høyttaler med dypere bass og renere lyd

Samsung-lydplanke kan slutte å fungere: Slik unngår du feilen

Samsung selger flest lydplanker i verden

Lyd & Bilde