TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Eksotisk high-end

Japanske Esoteric er en godt bevart hemmelighet som fortjener mer oppmerksomhet.

Av / 11.02.16 - 15:21
Eksotisk high-end

Sjelden er navnet så passende. Esoteric er den japanske elektronikkgiganten TEACs hobbyprosjekt, som ble kjenneres foretrukne merke. Hvert fall på CD-spillere, for TEACs erfaring med diskdrevmekanismer førte til noe de kalte VRDS. En ekstra solid og vibrasjonsløs diskemekanisme, som ble stående som eksempel på hvor skikkelig man kunne lage slikt for 20 år siden.

Esoteric er siden blitt en rekke produkter, ikke bare CD-spillere med VRDS, men forsterkere og digitalomvandlere. Dessverre er det lenge siden sist vi testet noe fra den kanten. En CD-spiller kalt X-05 var det siste derfra vi testet, i 2009.

De nye forsterkerne gjorde oss nysgjerrig på Esoteric igjen. Som har glimret med sitt fravær. Inntil Intrepid AV startet opp med agenturet.

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Intrepid AV fører nesten alle Esoteric-produktene. Også de oppgraderte forforsterkerne C-02X og C-03XS, med eller uten platespillerinngang.

De koster relativt sett ikke avskrekkende mye, hvert fall ikke med tanke på Esoterics vannvittige byggekvalitet.

Annonse

Forforsterkerne bruker Esoterics EDLC (Electric Double-layer Capacitor) superkondensatorer som skal være svært stabile og leverer opp til 100,000µF. Det er høyere strømkapasitet enn mange 100 w forsterkere har.

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

Det finnes naturligvis effektforsterkere i samme serie, med samme design og byggekvalitet.

Prisene er slik:

C-03Xs: kr 110 000
C-03Xs Phono: kr 125 000
C-02X: kr 210 000
C-02X Phono: kr 220 000

(Foto: Produsenten)
(Foto: Produsenten)

 

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!
Annonsørinnhold: Oppdag Narwal Freo Z Ultra

Robotstøvsugeren som tømmer seg selv

Les mer

Black Friday: Det er helt svart!

Så galt kan det gå! De verste skrekkhistoriene fra Black Friday

Black Week: Let etter Årets Beste produkter!

Her finner du tilbudene under Black Week

Årets beste produkter 2024-2025

L&B Home har fødselsdag!

Her er artiklene du leste mest i 2023

Her er testene du leste mest i 2023

L&B Home kårer årets beste produkter 2023-2024

Velkommen hjem!

Lyd & Bilde