TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Små portrett- og makroobjektiver

Panasonic slipper to små og rimelige objektiver egnet for portrett- og makrofotografering.

Av / 24.02.15 - 09:05
Små portrett- og makroobjektiver

Ingen har et større utvalg av objektiver til speiløse systemkameraer, enn Olympus og Panasonic. Antallet har for lengst passert 65, med alt fra fiskeøye- til kraftige teleobjektiver.

Nå kommer to stykker til. En 42,5mm portrettele med meget god lysstyrke på f1,7, som gjør den godt egnet til portrett og reise: Både i godt og lite lys. Siden største blender er f1,7 og bildevinkelen tilsvarer 85mm (tilsv. 135-filmformat), kan man lett isolere motivet fra bakgrunnen uten fortegning i ansiktet.

Objektivet har faktisk innebygget bildestabilisator, og rask autofokusmotor på 240 fps. Nærgrensen er 31 cm.

LUMIX-G-H-HS030Det andre objektivet er en 30mm makro f2,8, som tilsvarer 60mm (tilsv. 135-filmformat), med en nærgrense på 10,5 cm. Også her får man innebygget bildestabilisator, og rask autofokusmotor på 240 fps.

De to nye objektivene er tilgjengelige i april, norsk pris er ikke kjent, men i USA er de priset til 400 dollar stykket. I overkant av 3000 kr her hjemme, antageligvis.

Annonse

 

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Raskere og bedre entusiastkamera

Nå med 50 GB innebygd lagring

Strippet for farger

Forkledd reportasjekamera

Lander i hånden din

Skarpere bilder og høyere skuddtakt

Nytt budsjettkamera fra Fujifilm

Endelig har Leica gjort det

Bringer deg enda nærmere

GoPro MAX2: 8K hele veien rundt

Actionkamera mindre enn en fyrstikkeske

Kompakt og lett telezoom