De fleste forsøkene på å lage en mobil som kan utfordre et kamera på bildekvalitet, viser ofte hvor mange begrensninger knøttsmå sensorer og mikroskopisk optikk har i praksis. Men med den nye Leica Leitzphone er det håp. Det er den første mobilen med en gjennomtenkt optisk zoom, fra 75 til 100mm. Perfekt for portretter.
Mobilen er bygget av Xiaomi og kameraene er basert på bildebrikker, eller sensorer om man vil, fra Samsung. Hovedkameraet med 50 Mp og 23mm brennvidde, har en sensorflate på 1-tommer, som er mange ganger større enn normalt for et mobilkamera.
I praksis betyr det en flate som fanger mer lys, og potensielt bedre bildekvalitet enn de fleste er vant til fra mobilen. Kameraet bruker så kalt LOFIC-teknologi (Lateral Overflow Integration Capacitor), som skal utvide dynamikkområdet, uten at det opplyses om hvor mange ev-trinn det er snakk om.
Leica Leitzphone

Hvis man leser den lille skriften på mobilen, ser man at det står Vario-APO-Summilux 1:1,67–2,9/14–100 ASPH. Det betyr at den optiske konstruksjonen strekker seg fra 14mm brennvidde og 50 Mp fra en altså ganske ekstrem vidvinkel, til den nevnte 100mm portrettbrennvidden.
Lysstyrken er som man ser, oppgitt til f1,67 til f2,9, og APO betyr at det sitter en apokromatisk optisk kunstruksjon med et asfærisk (ASPH) linseelement. Som er formet på en spesiell måte for å samle lyset med større presisjon, for å unngå optisk avvik og maksimere skarpheten over hele bildeflaten.
Telekameraet med 200 Mp har optisk zoom med bildestabilisering, og en blldeflate som er 1/1,4-tommer.

Selv om mobilen er laget av Xiaomi, er kameraet tunet av Leica etter deres standarder. Det vil si at farger, kontrast, tonalitet og eksponering ligner det man får fra et Leica-kamera, og skjermmenyene er også gjenkjennbare fra et Leica kamera.
De fleste mobiler er en ergonomisk katastrofe for mange fotografer, men her har Xiaomi laget en fiffig løsning med en mekaniske innstillingsring rundt kameraene på baksiden.
Den kan brukes som en zoomring, eller til å stille inn eksponering, ISO eller lukkertid. Man kan også velge Leica Looks med innstillingsringen, som er ferdiglagede ‘filtre’ med ulike Leica kamera- og optiske karakteristikker.

Det er 13 ulike Leica Looks her, fem bokehsimuleringer, og blant annet en Leica Essential Mode, som gir den klassiske Leica-karakteren. Det er for eksempel en modus som er inspirert av Leica M9 og Leica Monopan sorthvitt-film.

En annen ting, som mange fotografer vi sette pris på, er at mobilen støtter Content Authenticity Initiative (CAI). Det er krypterte metadata som markerer bildenes opprinnelse og beskyttelser fotografens opphavsrett i henhold til C2PA-standarden.
Leica Leitzphone powered by Xiaomi , som den kalles, blir bare solgt i utvalgte markeder, via Leicas nettsted, Leica Stores og utvalgte Xiaomi-kanaler.
I Norden er det foreløpig kun i Danmark man kan kjøpe mobilen, og der koster den 15.500 danske kroner, og i Leica Stores er prisen 1999 Euro.

