TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

nyhet

CES 2019: Årets nye OLED-TVer fra LG

LG kvesser knivene for TV-året 2019 med en rekke skarpe nyheter, deriblant en helt ny 8K OLED-TV!

Av / 03.01.19 - 10:45
CES 2019: Årets nye OLED-TVer fra LG

Startskuddet for årets CES-messe i Las Vegas er offisielt ikke før neste uke, men LG har som vanlig tyvstartet ballet ved å avsløre noen frekke TV-nyheter!

For TV-året 2019 har LG konsentrert seg om å gjøre lyd- og bildebehandlingen enda skarpere. Koreanerne har utviklet en helt ny bildeprosessor kalt Alpha 9 Gen 2. Foruten å være enda kraftigere enn forgjengeren, bruker den nye prosessoren såkalt ”deep learning” eller maskinlæring for å optimalisere bilde- og lydkvaliteten. LG-prosessoren analyserer innholdet og sammenligner med en gigantisk database full av bilde- og lydinformasjon, og bruker kunnskapen til  å optimalisere det du ser og hører.

LG OLED 2019: C9, E9, W9 – og Z9

CES 2019: Årets nye OLED-TVer fra LG 1
Årets nye OLED-modeller byr på en rekke nyheter, deriblant det splitter nye 8K-flaggskipet Z9 (til høyre)! (Foto: LG)

Den nye prosessoren vil bli å finne i i LGs toppmodeller, som for modellåret 2019 (ikke overraskende) endrer navn til C9, E9, W9 og Z9. Men stopp en halv, Z9 sa du? Helt riktig – dette er en helt ny modell, på toppen av LG-hierarkiet. Z9 blir nemlig LGs første OLED-TV med 8K-oppløsning, og kolossale 88 tommer skjermstørrelse! Resten av OLED-modellene må nøye seg med 4K-oppløsning. Sist men ikke minst ventes en ny, rimeligere B9 modell i løpet av året. Denne må klare seg med noe enklere prosessorkraft under panseret.

CES 2019: Årets nye OLED-TVer fra LG 2
Årets nye OLED-modeller fra LG bruker den superkraftige Alpha 9 gen 2 prosessoren med AI-egenskaper. (Foto: LG)

Samtlige av de nye OLED-modellene får dessuten oppgraderte HDMI-innganger, og blir verdens første med HDMI 2.1. Den nye HDMI-standarden gjør det blant annet mulig å overføre 4K-video med bildefrekvens på opptil 120fps ( eller 8K-oppløsning med opptil 60fps). I tillegg får man en forbedret lydreturkanal (eARC) med økt båndbredde, som åpner for bedre lydkvalitet mellom TV-en og lydplanker og/eller surroundreceivere som også støtter eARC. Støtte for Dolby Atmos 3D-lyd er selvfølgelig på plass, forutsatt at du har en lydplanke eller lydsystem som også støtter dette. Videre kan de gaming-frelste  glede seg over VRR (variable refresh rate) som synker bildefrekvensen automatisk til spillkonsoller som Xbox One, samt en egen ”low latency mode” som sikrer lav forsinkelse ned mot 13 millisekunder.

ThinQ AI, Google Home og Amazon Alexa

CES 2019: Årets nye OLED-TVer fra LG 3
Årets nye LG OLED-modeller er forberedt for stemmestyring. (Foto: LG)

I tillegg har LG selvfølgelig sørget for å gjøre de nye TV-modellene smartere, mer brukervennlig og ikke minst tilrettelagt for stemmestyring. Det nye WebOS 4.5 brukergrensesnittet har fått et nytt ”Home Dashboard som skal gjøre det enklere å finne frem til innholdet du vil se på. Kontrollsystemet ThinQ AI gjrø det mulig å kommunisere med ”alt fra høyttalere til aircondition og robotstøvsugere”. ThinQ AI svarer foreløpig kun på engelsk, men skal bli tilgjengelig i Norden. LGs nye TV-er vil også støtte Google Assistant, men det er foreløpig uklart når denne støtten også vil gjelde nordiske språk. LG vil også støtte Amazon Alexa i noen markeder (Norden foreløpig uklart).

Annonse

Pris og tilgjengelighet

Så langt vi kjenner til, vil LG 2019 OLED-modellene ha samme størrelser som før (55″, 65″ og 77″), med unntak av 88″ flaggskipet Z9. Nøyaktig når de nye modellene kommer for salg er ennå ikke bekreftet, men modellskiftet pleier erfaringsvis å starte fra månedskiftet april/mai.

Lyd & Bilde deltar som vanlig på CES-messen i Las Vegas neste uke,  og vi gleder oss som vanlig til å bringe deg de første inntrykk fra messehallene. Stay tuned!

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!
Annonsørinnhold: Oppdag Narwal Freo Z Ultra

Robotstøvsugeren som tømmer seg selv

Les mer

Black Friday: Det er helt svart!

Så galt kan det gå! De verste skrekkhistoriene fra Black Friday

Black Week: Let etter Årets Beste produkter!

Her finner du tilbudene under Black Week

Årets beste produkter 2024-2025

L&B Home har fødselsdag!

Her er artiklene du leste mest i 2023

Her er testene du leste mest i 2023

L&B Home kårer årets beste produkter 2023-2024

Velkommen hjem!

Lyd & Bilde