TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Nyhet

Polestar satser på luksus

Blir som en sportslig Volvo, men ikke med tre seterader.

Av / 19.09.21 - 10:00
Polestar satser på luksus

Ingen har sett bilen ennå, men amerikanske Car & Driver har snakket med Thomas Ingenlath, Polestar-sjefen, som kan fortelle noe vi allerede vet, og noe vi ikke visste.

At den skal  bygges side om side med meste generasjon Volvo XC90 i South Carolina, men det er bare for det amerikanske markedet. Biler som kommer til norden skal bygges hos Polestar i Kina.

Car & Driver snakket med Ingenlath under IAA Mobility-messen i München nylig, og der kunne han avsløre at Polestar 3 ikke blir en sjuseter, som mange nok trodde.

Polestar satser på luksus 1
Thomas Ingenlath

– Jeg har ingenting i mot tre seterader i seg selv. Men i det øyeblikket vi hadde gjort det, hadde dere spurt hva som skilte den fra en XC90, sier han. – Med to rader kan vi gi bilen en mer aerodynamisk taklinje, og det gir oss bedre muligheter til å utnytte arealet mellom første og andre rad, noe som virkelig gir andre rad en luksusfølelse.

Polestar satser på luksus 2
Profilen på Polestar 3 ser unektelig sporty ut.

Bilen vil bli tilgjengelig både med bakhjulsdrift og firehjulsdrift, altså med én eller to motorer. De fleste markedene etterspør og klarer seg fint med tohjulsdrift, men som Ingenlath også sa:

Annonse

– Jeg ser det som en god kombinasjon. Når alt kommer til alt, gir to motorer mer kraft og akselerasjon, men det er mange mennesker som ikke trenger det, og mange som ikke behøver firehjulsdrift. – I Norge og Østerrike vil vi alltid selge flere biler med firehjulsdrift, men i USA og Kina er folk fornøyd med én motor.

Ingenlath antyder at Polestar 3 kan løfte produksjonsvolumet over 100.000 biler, og enda mer når og hvis Precept-konseptet  – en coupe-lignende firedørs sedan, som Polestar har sagt at de skal lansere kommer.

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Fords elbil-suksess blir enda bedre

SUV med 1000 km rekkevidde og ekstrem ladehastighet

Pump sykkelen uten å bli svett

Vi kjører Zeekr 7X med uhørt rask lading og overraskende pris!

Sykkellys innhenter bevisene automatisk

Hyundais strømlinjeformede Ioniq 6 i ny drakt

"Uknuselig" cybertruck knust på parkeringsplass

Acer Predator - med hjul

Ny teknologi tar over når GPS-signalet forsvinner

BYD lynlading: Så rask at du ikke rekker ventepølsa

Drømmen om den snakkende bilen blir virkelighet med Gemini Live

Her er VWs elektriske folkebil

Lyd & Bilde