TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste tilbud - 4 uker kun 4 kr
Kjøp

Nyhet

115 tommer: Samsungs monster-TV kommer til Norge

Samsungs monstrøse 115 tommers TV kommer til Norge i august. Og vi vet prisen! To andre sværinger er også på vei.

115 tommer: Samsungs monster-TV kommer til Norge

Skjermene blir stadig større, og i fjor kom TCL med sin første gigantiske TV på 115 tommer. Nå kommer Samsung etter, med 115-tommeren QN90F. Den kommer i butikk i august, og selv om HiSense i mellomtiden har gått ytterligere én tomme opp (med 116UXI), kan det ikke være noen tvil om at dette er et skikkelig monster. Som byr på ekte hjemmekinoopplevelse uten projektor.

Les også TEST: Samsung QN90F (TQ65QN90F) Med et sylskarpt og blendende lyssterkt bilde – helt uten sjenerende speilbilder – er Samsung QN90F en meget potent TV-skjerm til sport og annen underholdning.
115 tommer: Samsungs monster-TV kommer til Norge 1
Foto: Samsung

115 tommer gir kinofølelse i fullt dagslys

– Tidligere var det stort sett kun projektorløsninger i mørke, kinolignende rom som kunne gi en ekte filmopplevelse hjemme. Nå blir det langt enklere å gjenskape kinofølelsen i helt vanlige stuer med imponerende bildekvalitet, selv i dagslys, sier Knut-Eirik Bruvold-Rørnes, produktsjef for TV hos Samsung Norge.

Den nye kolossen har Neo QLED skjermteknologi, med samme funksjoner som de mindre QN90F-modellene, men i et format som selvsagt vil gi en helt annen opplevelse. Samsung har også gjort TV-en så slank som mulig, med såkalt Neo Slim-design.

Les også TEST: TCL X955 TCL har tidligere imponert oss med sine prisgunstige storskjermer. Men har de det som trengs for å klatre opp i high-end klassen? Toppserien X955 i 98” og 115” gir oss svaret.

Fra kunstverk til gaming

En interessant nyhet er at Art Mode – tidligere kjent fra The Frame-serien – nå kommer til alle Samsungs QLED-modeller fra 2025. Med tilgang til over 3500 kunstverk kan selv den enorme 115-tommeren forvandles til et virtuelt kunstgalleri når den ikke brukes til TV-titting.

Oppskalering til 4K-innhold forbedres med kunstig intelligens (4K AI Upscaling Pro), noe som er ekstra viktig på så store skjermer der dårlig bildekvalitet ville bli svært synlig.

Annonse
Samsung 98_QN990F_Lifestyle
Samsungs toppmodell QN990F kommer nå i 98 tommer, i tillegg til eksisterende 65, 75 og 85 tommer. Foto: Samsung

Tre nye supermodeller

Men 115-tommeren er ikke den eneste gigantskjermen fra Samsung denne gangen. To andre modeller kommer nemlig også i supersize: Flaggskipet QN990F er nå tilgjengelig i 98 tommer og gir hele 2,7 kvadratmeter skjermflate med 8K-oppløsning – over 33 millioner piksler for en helt ekstrem detaljrikdom.

For den som synes 98 tommer blir for lite og 115 tommer for stort, har Samsung svaret med mellomklassemodellen QN80F. Denne kommer nå i 100 tommer, med ekstra fokus på gaming. Den støtter nemlig oppdateringsfrekvenser på opptil 240 Hz i 4K-oppløsning, noe som gir ekstremt jevne bevegelser i spill.

Samsung 100QN80F_Lifestyle_01
Samsung QN80F er en rimeligere modell, som nå kommer helt opp i 100 tommer. Foto: Samsung

Slank design tross størrelsen

Til tross for de voldsomme skjermstørrelsene er TV-ene overraskende tynne. Flaggskipet QN990F er bare 2 cm tykk, og kommer med Wireless One Connect Box som gjør at man kun trenger én strømkabel til selve TV-en – alle andre enheter kobles til en separat boks som kan plasseres opptil 10 meter unna.

Priser og tilgjengelighet

De tre nye modellene spriker stort i pris, grunnet ulik teknologi og ytelse:

  • QN90F 115″ kommer i august til en veiledende pris på 250.000 kroner
  • QN990F 98″ (8K) er allerede i butikk, til 400.000(!) kroner
  • QN80F 100″ blir den rimeligste av gigantene med en veiledende pris på 80.000 kroner

Mer info: samsung.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Lyd & Bilde kårer årets beste produkter 2025-2026

Bedre bildekvalitet på Disney+

Nå kan du kjøpe Loewes største TV noensinne – men det koster

Se opp! Her kommer TCLs nye gigant-TV inn til test

Storskjerm-slipp fra Samsung

TCL avslører 2026-TV-er: Første RGB MiniLED og 10.000 nits lysstyrke

Vi har sett Dolby Vision 2 i aksjon - er det verdt å vente på?

Her er Hisense 116UX

Thomson satser på «nyttig innovasjon» – vokser raskt i Europa og Norden

Samsungs nye TV er et stort blikkfang

TCL lader opp til vinter-OL

Hisense skifter gir - vil ta vinnerpokalen på TV

Lyd & Bilde