Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Vi kårer: Rotel Michi P5 og S5

Det beste high-end kuppet

Publisert 03.11.20 - 11:54
Rotel Michi P5 og S5

Mest populære tester

Nyhet
IKEA samarbeider med sosiale entreprenører for å øke bevisstheten rundt alternative energikilder.
TEST
Toppmodellen fra franske Revival Audio byr på elegant håndverk og krefter til å riste huset. Men den lar seg ikke by på hva som helst.
Nyhet
400 Mp, panning assist og bedre filoverføring.
Lasse Svendsen

Jeg vet at det høres søkt ut, men jeg våger å påstå at Rotels nye Michi-serie kanskje er det største kuppet i high-end hi-fi akkurat nå. Den nye forforsterkeren, og effektforsterkeren – som finnes i en stereo- og en monoutgave, er rett og slett fantastisk velspillende.

Man får nesten alt man ønsker seg her. En lydkvalitet som gir hakeslepp av den sjelsettende sorten, massivt med dynamikk, nesten endeløst med krefter, og en gjennomsiktighet som gir en detaljrikdom og en åpenhet som normalt koster mye mer.

Den nye Michi-serien er ikke basert hverken på 90-tallets teknologi, eller noen av de eksisterende Rotel-produktene i premium-klassen. Alt er utviklet fra grunnen av. Det har tatt dem over tre år og utallige timer med lytting, for å utvikle forsterkerne.

Som er like, bortsett fra effekt og antall kanaler. Mens Michi S5 leverer 2 x 500 i 8 ohm i hver kanal, skuffer monoutgaven Michi M8 ut 1080 W i 8 ohm. Eller 1800 W i 4 ohm! Den bruker S5s dual mono kretsløp slått sammen til én monokanal, og har derfor halvparten så mange tilkoblinger på baksiden, og er blant veldig få effektforsterkere på markedet med over 1 kW effekt.

Det er en dybde og en åpenhet her man sjelden hører maken til. Rotels nye forsterkere i Michi-serien er helt klart blant de beste kjøpene i high-end klassen. Forforsterkeren har Bluetooth i stedet for Wi-Fi-strømming og man kan ikke tilpasse phono-trinnet til ulike pickuper, men den har en formidabel DAC, utvilsomt den beste helintegrerte vi har testet i en forforsterker.

Sammen med de to monoforsterkerne, leverer Michi-settet high-end lyd som er så naturlig og lytefri som man kan ønske seg. Stereoforsterkeren i Michi-serien er kanskje det beste kjøpet blant stereo effektforsterkere. Og for de fleste av oss er kanskje 2 x 500 W mer enn nok. I så fall, sparer man mye penger siden en Michi S5 koster det samme som én M8.

Enestående lydkvalitet

Ekte kino med high-end lydplanke

En liten lydrevolusjon

Scroll to Top