For fotografer som trenger høyest mulig oppløsning, er antallet megapiksler like viktig som skarpe objektiver. Studiofotografer som lever av å fotografere smykker, klokker, mote, eller krevende motiver som trenger høy oppløsning, klarer seg sjelden med 20 megapiksler.
Derfor finnes det digitale kamerabakstykker som dette, Phase Ones IQ3-100MP, som har hele 100 megapiksler fordelt på en bildeflate som er 2,5 ganger større enn på et vanlig speilreflekskamera.
Her er det montert på en Alpa-ramme, med Alpar 35mm Rodenstock-optikk, som er forberedt for digitale bakstykker som dette. Men, det kan også settes på Phase Ones XF-serie med mellomformatkameraer, som vist på bildet.
Bakstykket har en stor fargeskjerm på baksiden, og støtter lagring av objektivkalibreringer, slik at fotografen kan tilpasse egenskapene til det valgte objektivet uten å måtte gjøre objektivkorreksjoner i etterkant.
Phase One IQ3-100MP, koster 56.000 dollar, men finnes i – litt – rimeligere utgaver med færre antall megapiksler.

Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!