TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

Apple Music på Bluesound: Endelig på plass, men ikke tapsfritt

Apple Music er nå bygget inn i Bluesound-spillerne, og mobilen slipper å være mellomledd. Men lyden fra Apple Music på BluOS blir ikke tapsfri.

Apple Music på Bluesound: Endelig på plass, men ikke tapsfritt

Apple Music-abonnenter kan nå logge inn på tjenesten direkte i BluOS Controller-appen og spille musikken rett fra Bluesound-spilleren. Den gratis programvareoppdateringen kom 20. oktober, og tetter hullet mange Bluesound-eiere har klaget på i lang tid: en innebygd Apple Music-tjeneste på linje med Spotify, Tidal og Qobuz. Hittil har Apple-brukerne måttet sende musikken fra iPhone, iPad eller Mac via AirPlay 2.

Men oppdateringen har en hake som pressemeldingen ikke nevner. Det amerikanske hi-fi-nettstedet Darko.Audio melder at Bluesound har bekreftet at Apple Music strømmes med tapsbasert komprimering på BluOS, og at det er Apple som setter grensen. Tidlige brukerrapporter viser at BluOS-appen oppgir AAC i 256 kbit/s, det samme formatet Apple Music sender over AirPlay.

Bluesound Full Family Black(2026)
Bluesounds produktfamilie 2026. (Foto: Bluesound)

Hva endrer seg i praksis med Apple Music på Bluesound?

Den største forskjellen merker du på mobilen. Med AirPlay er iPhone selve avspilleren, og musikken stopper hvis telefonen forsvinner ut av Wi-Fi-nettet eller går tom for strøm. Nå henter Bluesound-spilleren musikken selv fra Apples servere, og telefonen blir en ren fjernkontroll. Du kan gå ut døra med mobilen i lomma uten at musikken i stua stopper.

Det hjelper også Android-brukere med Apple Music-abonnement. AirPlay er forbeholdt Apples egne enheter, så for dem har det hittil ikke vært noen enkel vei fra Apple Music til en Bluesound-spiller.

Apple Music fungerer i hele BluOS-systemet, fra en Pulse Flex på kjøkkenbenken via en Node koblet til stereoanlegget, til lydplanken Pulse Cinema under TV-en. Du kan spille det samme i alle rom, slå sammen soner, eller gi hvert rom sin egen musikk. Innloggingen gjøres én gang i appen.

Annonse
Les også GRUPPETEST: Spotify mot Tidal, Qobuz og Apple Music – hva låter best? Vi har testet musikkstrømming med et mildt sagt overraskende resultat.

Hvorfor blir ikke Apple Music tapsfritt på BluOS?

Apple Music har tilbudt tapsfri lyd i ALAC-formatet siden 2021, med Hi-Res Lossless i opptil 24-bit/192 kHz, uten at abonnementet koster noe ekstra. Apple deler også ut det beste formatet til egne produkter. Med tvOS 27 får for eksempel Apple TV 4K Hi-Res Lossless.

Ifølge Darko.Audio legger Bluesound ansvaret for AAC-strømmen på Apple. Men Apple stenger ikke alle ute. Sonos har strømmet Apple Music tapsfritt siden starten av 2025, og HiFi Rose støtter det i sine musikkstreamere. Hvorfor Bluesound ikke har fått samme tilgang, er foreløpig uklart.

Kontrasten blir ekstra tydelig inne i BluOS-appen. På den samme spilleren strømmer Qobuz og Tidal i opptil 24-bit/192 kHz. Da vi sammenlignet Spotify, Tidal, Qobuz og Apple Music i fjor, var det Apple Music som leverte den beste lytteopplevelsen. Det er altså vinneren av den testen som nå kommer til Bluesound i et komprimert format.

Les også Kommentar: Streamingtesten gir implikasjoner for en hel hifi-bransje Vi testet Spotify, Apple Music, Tidal og Qobuz mot hverandre. Resultatet ble ikke slik vi hadde trodd.

Når spiller AAC-formatet noen rolle?

AAC i 256 kbit/s er langt fra dårlig lyd. På en Pulse Flex på badet eller kjøkkenet er det få som vil savne den tapte informasjonen. Med en Node koblet til et stereoanlegg til flere titalls tusen kroner er det mer å tape, og der er det nettopp det tapsfrie formatet som gjør Apple Music interessant. Ergerlig.

Sammenlignet med før er det likevel ingen nedgradering. Velger du en BluOS-spiller i AirPlay-listen i Apple Music-appen, sendes musikken også som AAC i 256 kbit/s, ifølge Bluesounds egne supportsider. Den eneste kjente omveien til tapsfri Apple Music på BluOS går via en Mac. Setter du hele maskinens lydutgang til Bluesound-spilleren, får du ALAC i 16-bit/44,1 kHz. CD-kvalitet, altså, men ikke Hi-Res. Og trikset fungerer ikke fra iPhone eller iPad.

Les også TEST: Bluesound Powernode (N331) Bluesound Powernode N331 byr på mer effekt og en unik mulighet for å koble til en senterhøyttaler. Spørsmålet er om den nye funksjonen er en genistrek eller en kuriøs detalj.

Danske DALI og NAD får også Apple Music

Oppdateringen gjelder hele BluOS-plattformen, også forsterkere, musikkstreamere og høyttalere fra NAD, PSB, Cyrus, Monitor Audio og danske DALI som bruker BluOS. Dermed får en lang rekke anlegg i nordiske stuer Apple Music uten at eierne må kjøpe ny maskinvare. Bluesound har ikke publisert noen fullstendig modelliste, så har du et eldre BluOS-produkt, bør du sjekke at Apple Music faktisk dukker opp etter oppdateringen.

For Bluesound betyr oppdateringen at selskapet kan konkurrere med Sonos om Apple-brukerne på like vilkår, i hvert fall når det gjelder funksjoner. WiiM, som har presset Bluesound hardt på pris de siste årene, har fortsatt ikke Apple Music som innebygd tjeneste, ifølge TechRadar.

Les også TEST: NAD M10 V3 Et komplett lydanlegg i det tunge sjiktet trenger ikke å fylle stuen med elektronikk. Den siste utgaven av NAD M10 har kraft, romkorreksjon, og nå også platespillerinngang.

Apple Music på Bluesound: Pris og tilgjengelighet

Apple Music på BluOS er tilgjengelig nå, som en gratis programvareoppdatering for Bluesound og kompatible BluOS-produkter fra NAD, PSB, DALI, Cyrus og Monitor Audio. Oppdateringen installeres via BluOS Controller-appen, og du trenger et aktivt Apple Music-abonnement for å bruke tjenesten. Bluesound har foreløpig ikke sagt noe om at tapsfri strømming kommer senere.

Les mer: bluesound.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Budsjettvennlig platespiller med Bluetooth

Burgeren fås i nye farger

Integrert forsterker for purister

Innuos' 3-delte versting-streamer koster 90 000 euro!

Moderne, men retro-inspirerte Onkyo-forsterkere

Rega slipper rimelig platespiller

Denon gjør vinylsamlingen trådløs

John Dawson står bak Arcams jubileumsforsterker

CH Precisions søsterselskap digitaliserer RIAA-trinnet

FiiO M25: Du velger DAC-en selv

Denne ripper CD-er uten PC

Philips slår et slag for mikrostereoanlegget med Fidelio FA7

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.