TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nyhet

JLab XL Speaker Headphones: Du blir kongen av grillfesten

JLab har laget hodetelefoner så store at de umulig kan brukes som hodetelefoner. I stedet er de en 30 watts bærbar høyttaler. Og de er billige.

JLab XL Speaker Headphones: Du blir kongen av grillfesten

De ser ut som hodetelefoner. Formet som hodetelefoner. Har en hodebøyle som hodetelefoner. Men JLab XL Speaker Headphones er ikke hodetelefoner. Ikke i det hele tatt. De er en bærbar Bluetooth-høyttaler med 30 watt utgangseffekt, pakket inn i en hodetelefonfasong så overdimensjonert at den nærmest fungerer som en parodi på seg selv.

Det minner om noe undertegnede opplevde for mange år siden. Vi hadde stasjonære telefoner på jobben, men med SIM-kort i stedet for fastlinje. De gikk på batteri, og var i praksis mobiltelefoner forkledt som fasttelefoner. En kveld tok jeg med min på en pub på Grünerløkka. Mens jeg ringte og sms-et kompiser for å høre hvor de ble av, stoppet hipstere ved bordet mitt for å spørre meg ut om denne monstrøse mobiltelefonen. I det øyeblikket var jeg kongen av hipstermiljøet.

JLab XL Speaker Headphones gir mye av den samme energien. Bare at her er det en høyttaler forkledt som hodetelefoner.

JLab XL Speaker Headphones
30 watt bærbar lyd i verdens mest absurde innpakning. (Foto: JLab)

Bærbar høyttaler i forkledning

Konseptet er like enkelt som det er lættis. JLab har tatt formen til et par hodetelefoner og skalert dem opp til en størrelse ingen kan ta på alvor. Men inni de massive øreklokkene sitter to 2,5 tommers dynamiske elementer og to passive radiatorer av samme størrelse, som til sammen danner et stereosystem med totalt 30 watt RMS.

Tanken er at du henger XL Speaker Headphones rundt halsen som en boombox anno 2026, eller setter dem på bordet som en vanlig Bluetooth-høyttaler. I praksis fungerer hodebøylen like godt som et bærehåndtak.

Annonse
Les også Nyhet: Analog Plus: Vinyl og CD i samme spiller Britiske Mixx Audio lanserer Analog Plus – en 2-i-1-spiller som tar både vinyl og CD. Med Bluetooth og fjernkontroll gjør den fysiske formater enklere.

Tjue timers fest

Batteritiden er oppgitt til over 20 timer, som er godt over hva mange dedikerte bærbare høyttalere klarer. Lading skjer via USB-C med 10 watt hurtiglading, og en full oppladning tar tre timer. Bluetooth 5.4 med SBC og AAC sørger for trådløs tilkobling, og JLabs egen Signature EQ-innstilling skal gi fokus på vokal og bass. Ja, for disse fungerer med JLab-appen.

Spesifikasjonene er med andre ord normale for en bærbar høyttaler. At den ser fullstendig absurd ut, er en bonus.

JLab XL Speaker Headphones
(Foto: JLab)

Kongen av grillfesten

JLab XL Speaker Headphones ble opprinnelig laget i forbindelse med Birmingham Bowl, en amerikansk fotballkamp som JLab sponser. Markedsføringen er deretter: alt handler om seiersfeiringer og fest. Men konseptet fungerer minst like godt på en norsk veranda en junikveld. Eller på stranden. Eller i parken. I bunn og grunn overalt hvor du vil ha lyd uten å dra med deg en tradisjonell høyttaler. Og hvor du vil bli sett.

For det er jo dette XL Speaker Headphones egentlig er. En bærbar Bluetooth-høyttaler med en ytre form som garantert trekker oppmerksomhet. Og til en pris som gjør at terskelen for å prøve er lav.

Les også Nyhet: Ascendo lanserer ekstreme subwoofere på opptil 100 tommer Trodde du 80 tommer var hinsides? Nå går Ascendo enda lenger og lanserer to nye infrasoniske subwoofere som sprenger alle tidligere rekorder.

Absurd nok til å skrive om

JLabs norske agent bekrefter dessverre at XL Speaker Headphones nesten garantert ikke får nordisk lansering. Dermed skulle vi egentlig ikke skrevet om dem. Men dette er for absurd til å la ligge.

Den som virkelig vil ha et par, må trolig ty til eBay, Amazon eller andre utenlandske kanaler og ordne importen selv. Noen produkter er det verdt å gå den ekstra mila for, og dette er ett av dem, om ikke annet for underholdningsverdien alene.

JLab XL Speaker Headphones
JLab XL Speaker Headphones. (Foto: JLab)

JLab XL Speaker Headphones: Pris og tilgjengelighet

JLab XL Speaker Headphones koster 99 dollar og selges direkte fra JLabs nettbutikk i USA. For tiden er lenken død, så vi er usikre på om de sender utenlands. Antallet er dessuten begrenset, og produktet kommer etter alt å dømme ikke til Norden. Egeninnsats er derfor påkrevet. Med frakt, toll og mva havner prisen trolig på rundt 1500-1700 kroner.

Mer info: jlab.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Bærbar høyttaler som spiller i 40 timer

Klipsch Rebellion gjenoppstår

Samsungs OLED-flaggskip får CANVAS-lyd

TCL Q95K lydplanke med B&O-lyd

Sony ULT Tower: tre nye partyhøyttalere med bass i fokus

Offisielt: Her er Sonos Beam Ultra og Ace Ultra

JBL Cove: Trådløse høyttalere med multirom

DALI lanserer BASIK SUB: Mer trøkk til små høyttalere

10 ganger mer bass med Brane – uten at høyttaleren blir større

CANVAS får endelig Dolby Atmos-støtte med ekstra surroundhøyttalere

Marshall x Hendrix 60-årsjubileum: nå kommer Major V, Emberton III og JMH Studio

Rotel lager høyttalere igjen

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.