Året var 1982, den Kalde krigen var iskald og USA og Sovjetunionen var langt ifra så gode busser som fascisten Trump og despoten Putin er i dag.
Noen år tidligere hadde amerikanerne i rekordfart pakket snippesken, og flyktet med halen mellom bena fra Saigon.
Den 30. april 1975 var (for amerikanerne) Vietnamkrigen ubønnhørlig over, etter nesten et kvart århundre med mildt sagt mislykket engasjement i Sørøst-Asia; i et fåfengt forsøk på å stagge kommunismens fremmarsj og USSRs innflytelse.
Men om den blodige krigen militært var over for USA, så fortsatt den i mange tiår å være et monumentalt traume for amerikaneren – ikke minst for de mange hjemvendte krigsveteranene som vendte tilbake, forslått og lemlestet, til et land (og befolkning) som ikke ville vite av dem.

Allerede i 1972 gav den amerikanske forfatteren David Morrell ut actionthriller-romanen First Blood. Her treffer vi den hjemvendte, desillusjonerte Vietnamveteranen John Rambo.
I det han kommer tilbake til småbyen i Kentucky er han konstant plaget av PTSD, landsmenn som ikke forstår ham, og sågar forakter ham for krigsinnsatsen (med det amerikanske flagget på brystet!) i Vietnams minelagte rismarker, og myndigheter som ikke hjelper ham. I desperasjon, og et skrik om hjelp, griper Rambo til våpen…
Rambo var tidligere soldat i den amerikanske spesialstyrken Green Beret, med fremragende ekspertise innen våpen, nærkamp og geriljakrigføring. Dette luktet hårete action lang vei!
Hollywood fattet umiddelbart interesse for romanen, og i 1982 kom den aller første Rambo-filmen: First Blood, med en oppumpet Sylvester Stallone i hovedrollen. Både en filmfranchise og en actionstjerne ble i det øyeblikket født!
Tre filmer om Rambo kom som perler på en snor, før Stallone & Co vekket ham til live igjen etter 20 års hiatus.
- First Blood (1982)
- Rambo: First Blood Part II (1985)
- Rambo III (1988)
- Rambo (2008)
- Rambo: Last Blood (2019)
Filmserien var en enorm økonomisk suksess, og plasserte Stallone blant toppsegmentet i «Drømmebyen». Filmene har sopt inn billettinntekter for over, vanvittige, 800 millioner dollar på verdensbasis.
Nå melder Deadline at Rambo gjenoppstår, dog ikke i Stallones skikkelse.
Til neste år starter innspillingen av John Rambo, en prequel-film til klassikeren First Blood.
Noah Centineo skal spille hovedrollen som den unge John Rambo.

29-årige Centineo fikk sitt gjennombrudd i ungdomsserien The Fosters (2013-’18) og den romantiske Netflix-komedien To All the Boys I’ve Loved Before (2018)
I 2022 så vi ham bryte håndbak med Dwayne «The Rock» Johnson og Pierce Brosnan i superheltfilmen Black Adam.
Kilder i produksjonsselskapet (Lionsgate) bekrefter at innspillingen vil ta til i Thailand, i løpet av neste år.

Produsentene for filmen er et team fra Templeton Media, bestående av Kevin King-Templeton, Les Weldon, Jonathan Yunger og Avi Lerner. Ingen regissør er så langt knyttet til prosjektet, men utarbeidelsen av manuset skal være i gang.
Sylvester Stallone har intet med den kommende prequel-filmen å gjøre.
Filmens handling er fortsatt under utarbeidelse, men skal handle om opprinnelseshistorien til en ung John Rambo under Vietnamkrigen.
Dette kan gi action-franchisen et løft etter den begredelig, og meningsløse Rambo: Last Blood.
