TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

Nordmenn handler større TV-er

Nordmenn ønsker seg store TV-er til jul, viser ferske tall.

Av / 18.12.11 - 07:38
Nordmenn handler større TV-er

Salget av store flatskjermer har eksplodert, og nå er det mange som drømmer om en 60-tommer eller større under juletreet.

Nettbutikken netonnet.no melder at de solgte flere 60 tommere de siste to ukene i november, enn hele resten av 2011 til sammen. De to siste månedene i året er tradisjonelt da det handles flest TV-er, men viser en klar oppgang for de ekstra store skjermene.

Sterkt fall for små skjermer
Tall fra Elektronikkbransjen forteller at salget av “standardstørrelsene” 38-43 tommer, har falt med 20 prosent sammenliknet med fjoråret, mens skjermer fra 44 – 51 tommer har økt med 10 prosent.

– Vi regner med at gjennomsnittsstørrelsen på skjermene øker med 5 % pr år.
Bildekvaliteten er blitt svært god, og tåler forstørring. I tillegg har prisene falt. Folk har råd til det, konstaterer Informasjonssjef og Fagredaktør i Elektronikkbransjen, Erik Andersen.

– Tidligere var 42 tommers skjermen dominerende. Der gikk grensen for det aksepterte.
Nå er denne betraktelig hevet. 47- 55 tommere er den størrelsesordenen som nå selger mest hos oss, sier  Filip Elverhøy, Country Manager i NetOnNet.

Annonse

Større, penere og billigere

Det er ikke bare ny teknologi, med smart-tjenester, streaming og nedlastning av filmer rett fra godstolen, som er grunnen.
Skjermene er tynnere og fås i flere farger, og blir en naturlig del av stuen i større grad enn før. Hovedgrunnen er nok likevel det markante prisfallet på skjermstørrelser over 50 tommer, som gjør at flere nå kan ta seg råd til en storskjem.

Ny TV til jul? Sjekk ut vår Test av store 3DTV-er.
.

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

BenQ satser på RGB-laser

XGIMI Aura 3: Ultranært med 4K/120 Hz

Gamle 4K Blu-ray-spillere kan få Dolby Vision 2 – men det er en hake

Marantz legger til Dirac-støtte for hele Cinema Series 2

McIntosh har en ny sjef til hjemmekinoen

Nå kan du bestille Samsung The Freestyle+, og dette blir prisen

Leicas nye miniprojektor går til 220 tommer

Ny generasjon hjemmekinoreceivere

Slutt på pæreskift og armlenekamper i mørket

Stilig Google-projektor fra Epson

Epsons ultra-nærprojektor: 150 tommer med Bose-lyd

Endelig! Ny hjemmekino fra Arcam

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.