TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Sony lanserer hybridkameraer

Sony Alpha NEX-5 og NEX-3 er kompaktkameraer med utskiftbar optikk. Som Olympus PEN er NEX-kameraene hybridkamerer, men Sonys modeller er litt mindre og lettere, mens objektivene er mer omfangsrike.

Av / 11.05.10 - 08:30
Sony lanserer hybridkameraer

Sony lanserer hybridkameraer 1
Den nye kameraserien fra Sony kombinerer fordelene et speilreflekskamera har med utskiftbar optikk, med kompaktkameraets bærbarhet. Nex-serien fra Sony består så langt av to modeller, Nex-5 og Nex-3, som er relativt like. Begge har vippbar 3-tommers (7,5 cm) skjerm, HD-video og samme størrelse (APS-C) på bildebrikken som Sonys speilreflekser, for eksempel Alpha 380 som du kan lese testen av her.
Sony lanserer hybridkameraer 2
Samtidig med Nex-serien, lanseres også tre objektiver som alle er spesialtilpasset den unike E-fatningen som kamerahusene har. På bildet øverst ser man Nex-5 med 16mm f2.8 montert, brennvidden tilsvarer 24mm sammenlignet med 35 mm filmformat. Ved siden av sfår standardzoomen, 18-55mm (27-82mm) med lysstyrke f3.5-5.6, i tillegg finnes det en 18-200mm zoom (27-300mm) med lysstyrke f3.5-6.3.

Gang med 1,5 for å finne brennvidder tilsvarende 35 mm filmformat.

Sony lanserer hybridkameraer 3
Begge kameraene har en 14,2 megapiksler bildebrikke, som kan ta opp video. Nex-5 kan ta opp video i 1080i oppløsning i AVCHD-format, mens NEx-3 er begrenset til 720p, men begge kan ta serieopptak av stillbilder med en hastighet på 7 bps.
Sony lanserer hybridkameraer 4
Nex-3 har et litt mindre håndgrep og finnes i sølv, sort eller rødt, mens Nex-5 leveres enten i sort eller sølv. Her vist med ECM-SST1 stereomikrofonen som er ekstrautstyr.
Ingen av kameraene har søker, men det finnes en separat optisk søker kalt FDA-SV1 til Nex-modellene.
Sony lanserer hybridkameraer 5
Sony skal dessuten slippe en programvareopptatering til kameraene i sommer (Firmware) som skal gjøre det mulig å se bilder tatt med Sweep Panorama, i 3D på en 3D-tilpasset Sony Bravia flatskjerm*.
Nex-5 og Nex-3 skal være i butikkene i juni, Nex-3 med 18-55 zoom vil koste 5.500 kroner veiledende, 5.000 med 16mm, mens et dobbelkit med begge objektivene koster 6.400 kroner.
Til sammenligning koster Nex-5 en tusenlapp mer for samme konfigurasjoner med optikk. Nex-5 med 18-200m zoomen, vil koste hele 10.900 kroner. alle er veiledende priser.
Korte fakta:

Kompakte digitalkamerer med bildekvalitet og hastighet i speilrefleksklassen
Verdens hittil minste og letteste digitalkamera med utskiftbar optikk (NEX-5)
14.2 effektive megapiksler Exmor™ APS HD CMOS bildebrikke
1080i HD filmopptek (NEX-5) med stereolyd, rask og stille autofokus
Nytt oversiktelig grensesnitt med hjelpeguide og knipsetips
E-bajonett fatning kompatibel med speilrefleksobjektiver (med separat adapter)
*Sweep Panorama med 3D visning

 

Annonse

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Kanskje den morsomste fotonyheten på lenge

Luftfoto med 100 megapiksler

To nye fullformatkameraer og lyssterk zoom

Lyssterk telezoom for Sony fullformat

Nytt design og bedre funksjonalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fullformatkamera er endelig oppdatert

Kompakt systemkamera for video

Verdenspremiere

Mekanisk instantkamera

Sony frir til naturfotografene

Unikt kamera fra Sigma

Lyd & Bilde