TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhet

Her er Oppos nye konseptmobil med selvutvidende OLED-skjerm

Brettbare mobiler har allerede blitt gammelnorsk. Er Oppos sammenrullbare mobilskjerm fremtiden?

Av / 17.11.20 - 16:37
Her er Oppos nye konseptmobil med selvutvidende OLED-skjerm

At OLED-skjermer kan rulles sammen har LG allerede demonstrert for snart to år siden med deres sammenrullbare OLED-TV, som de viste frem på CES 2019 i Las Vegas. Men den fleksible OLED-teknologien kan også brukes til å skape en helt ny slags smarttelefon, som kinesiske Oppo nettopp har demonstrert i forbindelse med den kinesiske virksomhetens såkalte Inno Day 2020.

Her er Oppos nye konseptmobil med selvutvidende OLED-skjerm 1

Her presenterte Oppo konseptmobilen X 2021, som kommer med en OLED-skjerm, som er «kontinuerlig variabel». I praksis betyr det at skjermen kan utvide seg fra sin standardstørrelse, som er 6,7″, til en tabletstørrelse på 7.4″. Brukergrensesnittet og apper tilpasser seg automatisk den utvidede skjermen, og det hele ligner ren magi.

De to skjermstørrelsene – 6.7″ og 7,4″ – er bare tenkt som ytterpunkter. Brukeren kan selv bestemme hvor stor skjermen skal være, forteller Oppo til techmediet Engadget, som også fikk konseptmobilen demonstrert live i forbindelse med arrangementet. Derav betegenelsen «kontinuerlig variabel».

Her er Oppos nye konseptmobil med selvutvidende OLED-skjerm 2
(Foto: Oppo)

Men selv om den selvutvidende skjermen altså kan ligne ren magi, er det en teknologisk løsning med intet mindre enn 122 patenter i bagasjen, som får det hele til å virke.

Annonse

Mobilen gjemmer på en motorisert rull med en del av OLED-skjermen laminert fast på en såkalt «Warp Track», som ruller rundt en rullemotor. Når skjermen minimeres, rulles OLED-panelet sammen av rullemotoren, og den delen som ikke brukes forsvinner inn i kroppen.

Her er Oppos nye konseptmobil med selvutvidende OLED-skjerm 3

Levin Liu, Oppo Vice President og sjef for Oppo Research Institute, understreker ovenfor Engadget, at Oppo X 2021 fortsatt bare er et konsept, men at virksomheten håper på å introdusere teknologien til forbrukerne når «tiden er riktig».

(f. 1973): Sjefredaktør L&B Home. Peter har arbeidet for Lyd & Bilde siden 2012. Han har vært aktiv som tech-journalist for tallrike medier siden 1998, blant annet som sjefredaktør for gadgetmagasinet GEAR og som journalist for magasinene PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartmobiler og andre bærbare enheter samt om teknologisk innovasjon, inkludert 5G, elektrisk mobilitet og smarte hjem.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nå kommer One UI 9 endelig til din Samsung Galaxy S26

Lukk iPhone-en for å trykke play: Den første geniale appen til Apples brettbare mobil er en Walkman

Samsung Galaxy S27 Pro og Ultra får samme design

Metas VR-briller veier bare 100 gram

Motorola samarbeider med Bang & Olufsen

Vi så den først: Xiaomis nye toppmodell med Qualcomms Extreme-brikke

Er din Galaxy neste i køen for å få One UI 9?

Nye barnesperrer i iOS 27: Derfor virker de kanskje ikke for deg

iOS 27 slippes i dag: Derfor bør du oppgradere

Så mye bommet ryktene om iPhone 18 Pro og den brettbare iPhonen

Apples brettbare mobil koster nesten det dobbelte av en iPhone 18 Pro

Nye Apple Watch måler helsen kontinuerlig

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.