I fjor overbeviste a-Jays Three i så stor grad at vi delte ut en pris for årets beste ørepropp. Det eneste øreproppene manglet var mikrofon og knapper som styrer iPod-en eller iPhone. Det har Jays lagt til på modellen de kaller a-Jays Four, som ser ut akkurat som prisvinneren fra i fjor.
På den flate ledningen til den høyre øreproppen sitter knappene som styrer avspilling og gir brukeren samtalekontroll. En liten mikrofon er integrert og den plukker opp lyd i 360 graders omkrets. Mikrofonen kan også brukes på Skype, og knappene kan styre avspillingen på nyere MacBook Pro laptoper
Lydkvalitet
Anvendelige propper altså, og med god lyd. De små proppene leverer ordentlig med bass, selv bassfriker bør bli fornøyd. Mellomtonen er ikke like klar og åpen som på a-Jays Three, men lyden er fyldig, rik på klangfarger og balansert. Vokaler gjengis med distinkt fokus og fremstår blottet for betoninger. En glimrende ørepropp som er litt mørkere i klangen enn toppmodellen i serien, men er langt mer praktisk for de som bruker ørepropper på mobiltelefonen.
Med flat i stedet for rund ledning vaser den seg ikke til i lommen, og den vinklede minijackpluggen tar dessuten mindre plass i lommen. Med andre ord, alt er riktig med a-Jays Four, som er vel verdt prisen.





Er den kun til iphone/ipod eller fungerer den på andre mobiler også?(har sony ericsson x10)
Den fungerer på Sony Ericsson, men det er ikke sikkert du får brukt knappene på X10, sjekk med forhandleren før du kjøper.
Jeg har nylig kjøpt meg disse øreproppene, og mitt råd til deg som vurderer disse er: PRØV DE FØR DU KJØPER DE.
Jeg kan strengt talt ikke skjønne annet at disse pluggene har veldig spesifikke krav til lytterens ører og kropp.
For min del så er pluggene kun brukbare dersom jeg sitter fullstendig stille, og det er stille rundt meg.
Dersom jeg er i den minste bevegelse, f.eks. ved at jeg går, så forplanter lyden av pluggenes tunge ledninger, når de “dingler” av egen vekt, gnir mot klærne o.l., seg så kraftig, og med så dyp frekvens, at det ødelegger en hver låt.
På samme måte er pluggene ekstremt sårbare for ekstern støy. Sitter man f.eks. på buss eller tog vil man ikke kunne høre noen tegn til bass fordi de dype frekvensene i omgivelsene forplanter seg på samme måte som med ledningenes bevegelse.
I tillegg blir disse ørepluggene fort ubehagelige å ha i ørene.
Så min konklusjon er at dette er plugger med ok lyd, men som kun egner seg til stillesittende bruk i stille omgivelser. For min del så er det enbetydende med at de er komplett ubrukelige, men som sagt, iom. at de til stadighet score så høyt, så prøv de først, gi de en sjanse, kanskje din kropp er kompatibel.
Hei! har nettopp tatt jomfrutesten med disse øreproppene, og fikk samme problemet som du har. For meg funket det å bytte “putene” på øreproppene, og di spilte som en drøm. Håper du skjønner hva jeg mener og at det funker for deg og, synst det er synd at du har fått feil inntrykk av noen så fantastiske ørepropper som jeg opplever i skrivende stund.
Passer L-pluggen til en iPhone 4 med bumper?
Hei! kjøpte meg nylig diss ørepluggene til min iPhone 4 med deksjel. Min eneste bekymring var om den ville passe til mitt relativt tykke iphone-cover.
Men Jada, den passer med god Margin!
Herlige Øreplugger forresten!