Det er ikke alle som har plass til stor vaskemaskin og tørketrommel. Det finnes sant nok smalere vaskemaskiner, men vi har ikke sett noen slike kombinert med tørketrommel. En variant kan være det som Roborock Zeo Mini tilbyr. En kompakt benkevaskemaskin med innebygd tromling. Konseptet er kanskje vanskelig å forestille seg, men tenk på benkoppvaskmaskinen til trange kjøkken. Ikke like bra som en stor, men bedre enn å gjøre det for hånd.

Zeo Mini er ikke tenkt til å erstatte en vaskemaskin eller et vaskerom, men å komplettere det. Man oppdager kanskje en flekk på skjorten man skal ha på seg til kveldens fest, katten har kastet opp på puten, eller man vil slenge treningstøyet rett til vask når man kommer hjem. Her vil man jo ikke sette i gang den store vaskemaskinen, eller springe og se om det er mulighet for vask på vaskerommet, men med en Zeo trenger man ikke ha dårlig samvittighet for en liten vask.
Installasjon og konstruksjon
Zeo Mini er bygd som en tradisjonell vaskemaskin og har de samme tilkoblingene. Det er altså bare å skru fast vannslangen i tilkoblingen, eller sette på en grenkobling om man allerede har en stor maskin. Avløpsvannet går ned i samme rør som om man skulle ha brukt en vanlig vaskemaskin. Det følger også med en del adaptere slik at man for eksempel kan tappe vannet fra en kran på badet. Eller bygge om avløpet for håndvasken slik at man kan lede vannet ut der.

Maskinen er som sagt mindre enn en tradisjonell kombimaskin. Nærmere bestemt er volumet bare en tredjedel. Men det samme gjelder jo ikke målene. Den er fortsatt 2/3 så bred, nærmere 5/6 så dyp og 6/10 så høy som en tradisjonell maskin. Og med sine 23 kilo krever den et stødig underlag, noe vi oppdaget etter å ha forsøkt å plassere den på et sidebord. Et problem for oss med trange bad er også at toppen er avrundet. Glem å kunne plassere en kurv med vaskemiddel og lignende på toppen.
Håndtering og app
Spennende nok er den øvre delen av glassdøren en touch-skjerm som lyser opp når man slår på maskinen. Fra panelet kan man velge om man vil vaske, tørke eller begge deler. Det finnes også et spesielt vaskeprogram for babyklær, brystholdere, undertøy, hurtigvask, sentrifugering, høytemperaturvask samt trommelrengjøring. Her kan man også velge vasketemperatur, ekstra skylling, ultrafiolett sterilisering, autodosering samt stille inn utsatt start. Hvor lang tid det kommer til å ta, vises pedagogisk med store tall på midten av skjermen.

Kobler man den til Roborock-appen, får man flere muligheter. Det gjøres veldig enkelt ved å skanne en QR-kode på innsiden av døren. Fra appen får man tilgang til flere programmer, for eksempel til håndklær, småting, silke, skylling, t-skjorter, intensiv, strømper, treningstøy, fjerning av midd, ekstra skittent samt anti-allergi. Man kan jo lure på om ikke mange av programmene egentlig er de samme. Her kan man også tilpasse normalprogrammet, stille inn autodoseringen, slå på ultrafiolett sterilisering samt om man vil ha antirynkeprogram etter avsluttet vask.
Fra appen kan man naturligvis på avstand kontrollere hvordan det går med vasken. Samt slå den på om man la inn vasken før man gikk hjemmefra. Eller rettere sagt, man skal kunne det. Men hver gang vi forsøkte, insisterte den på at vi først måtte slå på fjernkontrollen på panelet. Om det var vi som gjorde feil, om det er en bug eller bare dumt tenkt, vet vi ikke. Dessuten påsto appen en gang at maskinen var offline, noe som medførte at vi måtte tilbakestille og installere den igjen. Litt urovekkende.

Vask og tørk
Som sagt har maskinen bare en tredjedel av volumet til en vanlig vaskemaskin. Da må den vel ha en tredjedels kapasitet også? Dessverre ikke da maskinen bare tar en (!) kilo med vask. Altså en åttendedel til tiendedel av en moderne maskin. Det mener Roborock skal holde til et par yogaklær, 15 brystholdere, 10 klesplagg til barn eller 15 små håndklær. En overdrivelse, vil vi påstå. Visst kan man kjøre to–tre trøyer, to håndklær, et laken eller en ukes undertøy. Men ikke mye mer enn det.
Maskinen har et rom lengst nede hvor man kan fylle på flytende vaskemiddel for automatisk dosering. Derimot finnes det ikke noe tilsvarende rom for skyllemiddel om man absolutt vil bruke det, til tross for at det nå mer frarådes. Roborock mener at man skal kunne vaske 50 ganger uten å måtte fylle på. Så mange vask hadde vi ikke tid til i testperioden, men det virket til å holde lenge og vasken ble fortsatt ren.

Akkurat effektiviteten av vasken skulle man kanskje kunne sette spørsmål ved med en så liten maskin, men Roborock har latt tyske TÜV sertifisere maskinens evne til å fjerne bakterier, allergener og midd. Slike tester har vi ikke mulighet til å utføre selv, men vi har jo sett at flekker forsvinner og at svette klær lukter godt etter vask. Og vi har ikke funnet noe å anmerke på tross av en del stygge flekker forårsaket av spill og ulykker. Vi vil til og med dele ut en gullstjerne for hvor stille maskinen er. Om det ikke hadde vært for vårt vaklende underlag, hadde vi nok kunnet sove gjennom en vaskesyklus.
Derimot har vi en innvendig mot det bakteriehysteriet som virker til å råde hos asiatiske produsenter. Trenger vi virkelig å rense klærne med ultrafiolett lys som de gjør på sykehusenes infeksjonsavdelinger? Trenger vi virkelig 90-graders rengjøring for å få bort bakterier nå de fleste dør ved 65 grader og resten spyles bort med skyllevannet? Må vi virkelig bry oss om midd i sengeklærne når eventuelle slike i så fall først og fremst finnes i dyner, puter og madrasser?

Noe som derimot påvirkes av størrelsen på trommelen, er tromlingen. Klærne skal jo tromle rundt i luftstrømmen for å tørke effektivt, og det går ikke her hvis man ikke vasker ytterst lite. Effekten var at vi noen ganger ble møtt av fuktige klær når vi tømte maskinen. Mindre ting som undertøy fungerte derimot bra. Størrelsen gjør også at det er vanskelig å unngå rynker, noe som resulterte i det mest rynkete underlakenet vi noensinne har sett. Derimot må vi gi plusspoeng for tørketeknikken som ikke benytter varmluft, noe som gjorde at badet ikke ble merkbart varmere etter tromlingen.
Konklusjon
Roborock Zeo Mini er en veldig annerledes vaskemaskin med tromling for deg med spesielle behov. Dens lille kapasitet gjør at den absolutt ikke erstatter en normal maskin. Den er i stedet et supplement for hverdagsproblemene. Når man uforutsett måtte vaske noe, men ikke ville dra i gang en hel maskin, eller når vaskerommet er fullbooket. Det er imidlertid ganske mye penger for å erstatte det som normalt hadde vært en enkel håndvask. Og kapasiteten er virkelig liten, tenk et laken. Har man en full trommel, klarer ikke tromlingen å få vasken tørr, så kapasiteten er i virkeligheten nesten enda mindre. Men innser man bare begrensningen, er det et ganske imponerende apparat. Vi vente oss fort til luksusen å bare kunne kast inn noe vi ikke ville vente med til ukevasken.

Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!