TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV

: Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f2.8-4

Sylskarp vidvinkelzoom

En vidvinkelzoom behøver ikke være et dårlig kompromiss.

Av / 28.09.17 - 11:20
Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f2.8-4

Lyd & Bilde mener

  • Meget jevn skarphet, god kontrast og solid konstruksjon.
  • Høy pris og fallende hjørneskarphet på største blender.

Fotografer som trenger en vidvinkel til landskap, arkitektur eller reiser og reportasjer, velger gjerne en vidvinkelzoom. Det er mer praktisk med ett objektiv som dekker flere brennvidder, enn to-tre objektiver med faste brennvidder.

Unntaket er kanskje hvis man absolutt må ha en vidvinkel med svært høy lysstyrke, typisk mer enn f2.

En av utfordringene med vidvinkelzoomer har vært at de har varierende ytelse på varierende brennvidder. Særlig på full blender, hvor fortegning og vignettering kan se grufullt ut på største blenderåpning.

Panasonic, eller korrekt sagt Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm, er et av de bedre på akkurat de områdene. Det er ikke perfekt, men det finnes ikke noen perfekt vidvinkelzoom, men det er meget bra på det aller viktigste.

Zoomen er middels stor, og har akseptabel lysstyrke fra f2.8 til f4, og dekker bildevinkler fra 16 til 36mm. Når den er montert på et Panasonic eller Olympus mFT-kamera. I praksis betyr det at objektivet er perfekt til de nevnte oppgavene, og med værtetting, frostsikring og et solid hus i lettmetall, tåler det sannsynligvis mange års proffbruk.

Annonse

Objektivet har ikke blenderring eller avstandskala, som noen av Panasonics objektiver er utstyrt med, men det leveres med en helt nødvendig solblender som behøves for å holde strølys borte.

Det mangler også optisk bildestabilisator og prisen er høy, men den optiske ytelsen er det ikke mye å utsette på. Det er ikke veldig følsomt for kromatisk feilbrytning og objektivet er merkbart bedre enn Panasonic Lumix G 7-14mm f4, og på høyde med Olympus 7-14mm f2.8 Pro optisk sett.

Fortegningen er moderat også på 8mm, og skarpheten er jevnt god på alle brennvidder. Det vil si, objektivet er sylskarpt på nesten alle blendere helt ut i kanten, bortsett fra på f22 og f2.8. Hvor skarpheten i hjørner er fallende. Kontrast og detaljgjengivelse er utmerket, og objektivet er i stand til å fremvise mikrodetaljer med frapperende skarphet.

Tegningen av defokuserte områder – bokeh – kunne vært mykere, men det er alt. Leica-zoomen er en kostbar, men vellykket konstruksjon med fremragende ytelse for en vidvinkelzoom i denne klassen.

picture1
<
>
(Foto: Produsenten)
Lasse Svendsen
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Tilbud - 6 uker 6,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
KUN 6 kr / 6 uker
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 8.000 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Det eneste objektivet du trenger

Smartere droneopptak

Når mobilen ikke strekker til

8K-kvalitet og FPV-mulighet

Som en sveitsisk lommekniv

Stabilt videoverktøy

Lommevennlig reisekamera(t)

Glimrende budsjettkamera for nybegynnere

Her får du enda bedre bilder

Stødig filming for viderekomne

Nå kan du filme med Instax

Morsom lommeprinter

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.