Hvis det er én ting man kan regne med i teknologisektoren, er det at kretsene blir mindre og mer effektive for hvert år som går. I år har de mest avanserte systemkretsene kommet ned til 3 nanometer produksjonsteknologi, mens de billigere løsningene fortsatt bruker 4 nm. Det er ingen stor overraskelse at 2 nm-teknologien er på vei, men overgangen kan svi litt.
Ifølge en artikkel fra China Times har økt etterspørsel og stadig mer komplekse produksjonsteknikker ført til at dagens 3 nm-kretser er 20 prosent dyrere enn forrige generasjon. Og mens de forbereder seg på neste trinn, har investeringskostnadene i produksjonsanlegg skutt i været. De advarer derfor om at det kan bli en kostnadsøkning på 50 prosent for kretsene.
De forventer at slike kretser kan debutere allerede neste år, i første omgang i kostbare KI-kretser der etterspørselen er ubegrenset. Men innen utgangen av året sier analytikerne at slike kretser kan begynne å dukke opp i flaggskip-mobiltelefoner.
Apple ligger i forkant når det gjelder å krympe komponentene i kretsene sine, og det har blitt rapportert at de sikter mot 2 nm-teknologi i neste generasjon iPhone. Det er nok ikke en overdrevet gjetning at Samsung og Qualcomm også vil være i startblokkene.
Men hvis prisene på brikkene øker så mye, må selskapene velte kostnadene over på forbrukerne. Vi kan derfor forvente at flaggskipmodellene om et års tid vil nå nivåer som enda færre vanlige forbrukere er villige til å betale.
Dette kan være gode nyheter for nye kinesiske merkevarer som ønsker å komme inn på det nordiske markedet med rimelige mobiler.
Kilde: China Times



