TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste 2025
00dager
:
00timer
:
00min
:
00sek
Les mer

Atmos-høyttalere fra Triad

Amerikanske Triads nye kinohøyttalere har innebygde Atmos høydekanaler.

Av / 30.11.14 - 19:40
Atmos-høyttalere fra Triad

Stadig flere hjemmekino-entusiaster fatter interessen for det tredimensjonale lydformatet Dolby Atmos. Flere receivermodeller kommer nå med innebygd Atmos-dekoder og mulighet til å drive  to eller fire høydekanaler. Men hva hvis man ikke har mulighet til å montere høyttalerne i taket slik Dolby anbefaler?

xbychd8azyiqxh6ej3eu

Da kan såkalte «Atmos enabled» fronthøyttalere være en utvei. Disse ser i utgangspunktet ut som vanlige stativhøyttalere, bare med en innebygd høydeseksjon. De ekstra høyttalerelementene sitter på toppen av høytttaleren, og er vinklet skrått opp i taket, slik at lyden vil reflekterse ned mot lytteren igjen og gi inntrykk av at lyden kommer ovenfra. Et prinsipp vi ennå har til gode å prøve ut, men som angivelig skal fungere overraskende bra i følge Dolby, gitt at man har et glatt, flatt tak uten absorberende materiale der lyden treffer.

Triad Speakers

Triad Bronze LR-H
Triad Bronze LR-H

Triad Bronze LR-H er en ny Atmos-forberedt fronthøyttaler med doble 5 1/2″ mellomtoner og domediskant. På toppen sitter det fire stykk 2″ fulltoneelementer som skal dirigere de riktige høydefrekvensene opp mot taket. Elementene kommer fra Scanspeak og er montert tett sammen for å gi konsentrert spredning og effektivitet. Høyttalerne har selvfølgelig bi-amping terminaler for å kobles til de respektive front- og høydekanalene på forsterkeren.

Annonse
image
Elementene sitter nedsenket og skjermet fra lytteposisjon, slik at man kun skal høre den reflekterte lyden fra taket.

LR-H modellen er klanglig matchet med senter- og bakhøyttalere i Bronze-serien fra Triad. I et Dolby 5.1.2 oppsett holder det med to LR-H-foran, mens man til 5.1.4 vil trenge LR-H både foran og bak.

Triad er et merke har vi ikke skrevet så mye om i Lyd & Bilde foreløpig, men hjemme i USA regnes de som en av pionérene innen innbyggingshøyttalere, og et av de mest populære merkene til custom installasjon. En kikk innom hjemmesiden triadspeakers.com avslører et bredt utvalg av både frittstående og on-wall/in-wall høyttalere samt subwoofere.

Triad Bronze-LR-H skal koste 1000 dollar per stykk. Norsk pris  er ikke kjent enda.

Norsk importør er NCMS.

 

 

(f. 1981): Journalist. Audun ble ansatt som journalist hos Lyd & Bilde i 2004 og har spilt en aktiv rolle i utviklingen av L&B som magasin og nettsted. Audun er ekstremt kvalitetsbevisst, og kjent for sine kresne ører og skarpe blikk. Han er ansvarlig for Lyd & Bildes TV-tester.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

Høst tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Trådløs stereo på budsjett

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flaggskiphøyttaler får jubileumsdrakt

Hi-fi til budsjettpris

B&O anklager Canvas HiFi for plagiat

All hi-fi du trenger i én elegant boks

Luksuslyd i ikonisk design

System Audio oppgraderer de trådløse kompakthøyttalerne

Ikoniske designhøyttalere får nytt liv

JBL PartyBox 720 er en ny 800 watts festkanon

Audio Pros høyttalere får Wiim-støtte

Dansk designspire inngår samarbeid med TV-gigant

Lyd & Bilde