TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Verdens første superzoom med 4K-video

Panasonic er først ute med et 16 x zoomkamera med stor 1-tommers bildebrikke og 4K-video.

Av / 12.06.14 - 08:00
Verdens første superzoom med 4K-video

Butikkene har for lengst begynt å selge tv-er med 4K-oppløsning, som gir deg åtte ganger oppløsningen og mye skarpere bilde enn vanlige tv klarer.

Nå kommer kameraene som kan levere 4K-innhold. Med 3840 x 2160 bildepunkter på videoopptak,  mot vanlig HD-videos 1920 x 1080 punkter. GoPro var først med actionkameraet Black Edition, så kom Sonys 4K-videokamera, og nylig systemkameraet Panasonic Lumix GH4.

Nå er tiden inne for det første kompaktkameraet som kombinerer stillbilder, med 4K-video i 3840 x 2160 oppløsning.

Lumix DMC-FZ1000 er verdens første med 20 Mp bildebrikke på 1-tommes flate, hvor man både kan ta opp video i 4K, og plukke stillbilder fra videostrømmen i 8 Mp oppløsning.

Bortsett fra 4K og zoomrekkevidden, minner FZ1000 om Sony RX10, som også har en 20 Mp 1-tommers bildebrikke, men 24-200mm f2,8 zoom.

Annonse

FZ1000 Lifestyle II

Det åpner for muligheter man ikke tidligere har hatt med vanlig HD-video, hvor 2 Mp oppløsning gjør stillbildene lite egnet til etterbruk.

FZ1000 har også fått en ny 16 x Leica DC Vario-Elmarit zoom, som rekker fra 25-400mm, med lysstyrke på respektable f2,8-4,0.

Kameraet kan ta opp video i vanlig HD-kvalitet også med 1080/100fps hastighet, og lagre 4K (QFHD 4K 3840 x 2160) i 25fps MP4-format.

Panasonic sier at FZ1000 har kjappere og mer presis autofokus, med Depth from Defocus-teknologi hvor de 49 fokuspunktene også registerer avstanden til objekter bak og foran i motivet. De sier også at FZ1000 kameraet er 275 prosent raskere enn FZ20, og at det har en fokusrespons på 0,09 s.

Det har også Wifi med NFC, 22 filtereffekter, 3-tommers 921K-skjerm, og en ny elektronisk søker med  2,36 Mp oppløsning.

Kameraet blir tilgjengelig i slutten av juli 2014, til 8.499 kroner.

FZ1000 foran FZ1000 bak FZ1000 topp FZ1000 side
<
>
(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Nytt design og bedre funksjonalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fullformatkamera er endelig oppdatert

Kompakt systemkamera for video

Verdenspremiere

Mekanisk instantkamera

Sony frir til naturfotografene

Unikt kamera fra Sigma

Avansert flaggskip i krympet format

Canon lanserer kamera for videokreatører

Følger motivet med smart sporing

Nikons første RED-kameraer

Lyd & Bilde