TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Arvtaker til årets beste kamera

To år etter braksuksessen med systemkameraet X-T1, kommer oppfølgeren X-T2 med 4K-video og ny bildebrikke.

Av / 07.07.16 - 09:00
Arvtaker til årets beste kamera

Kort tid etter at Fujifilm oppdaterte det unike rammesøkerkameraet i proffserien til X-Pro2, er det endelig klart for en etterfølger til X-T1. Som vi ble så begeistret for at vi kåret det til årets kamera i 2014.

Det er et kamera som gjør det meste bedre enn de fleste, men alt har en ende, og nå er X-T2 snart klar for forventningsfulle entusiaster.

I X-T2 er alt nytt, utseendet og designet har nesten ikke forandret seg, men det tekniske er på alle måter en markant oppgradering sammenlignet med forgjengeren.

Den samme typen X-Trans CMOS-bildebrikken som sitter i X-Pro2, har funnet veien til X-T2 også. Med 24 megapiksler og Fujis unike sensorarrangement med fotosensorer i et annet mønster enn det tradisjonelle Bayer-mønsteret, forventer vi samme ekstreme detaljgjengivelse som i X-Pro2.

Men her er det også 4K-videoopptak, opp til 30 minutter om gangen, og to kortplasser, lynrask 100fps oppdatering av den elektroniske søkeren med 2,36 Mp oppløsning, og 14-bit lossless råfilkomprimering.

Annonse
(Foto: Lasse Svendsen) Et tidlig eksemplar som vi har lekt litt med.
(Foto: Lasse Svendsen) Et tidlig eksemplar som vi har lekt litt med.

Det er selvsagt mye mer å fortelle om X-T2, men resten skal vi ta når testeksemplaret dukker opp i høst, men det er verdt å merke seg at det har forbedret autofokus med flere fokuspunkter over et større område, og ny fokusalgoritme som skal være bedre til å følge bevegelige objekter.

Det finnes også et vertikalgrep til kameraet kalt VPB-XT2, som gir det opptil 1000 eksponeringer fra tre batterier, før du må lade. I likhet med kamerahuset, er også det værtettet.

En kul ting vi bare har sett på Pentax K-1, er en vri og vippbar skjerm som også vris vertikalt.

Omtrent samtidig med at kameraet er i butikkene i september, kommer også den trådløse EF-X500 blitsen, og enda senere kommer tre nye objektiver.

En kompakt 50mm f2, en 23mm f2 og en 80mm f2,8 med optisk bildestabilisator – alle med værtetting og raskere fokusmotor, ventes å dukke opp ut over høsten og vinteren. De følger 35mm f2 som man ser på bildet under, og som vi nylig testet.

(Foto: Lasse Svendsen)
(Foto: Lasse Svendsen)

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Nytt design og bedre funksjonalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fullformatkamera er endelig oppdatert

Kompakt systemkamera for video

Verdenspremiere

Mekanisk instantkamera

Sony frir til naturfotografene

Unikt kamera fra Sigma

Avansert flaggskip i krympet format

Canon lanserer kamera for videokreatører

Følger motivet med smart sporing

Nikons første RED-kameraer

Lyd & Bilde