TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Årets beste tilbud - 4 uker kun 4 kr
Kjøp

Ansiktsgjenkjenning i iPhoto 09

Apples enkle bilderedigeringsprogram - iPhoto - lanseres nå med ansiktsgjenkjenning.

Av / 06.01.09 - 19:43
Ansiktsgjenkjenning i iPhoto 09

Lagrede ansikter i iPhoto 09 (Foto: Apple)
Ideen med ansiktgjenkjenning på et kamera er god, for da kan man lettere få skarpe og korrekt eksponerte fjes på bildene. I iPhoto 09, Apples programvare for bilderedigering som fra nå av vil følge med alle nye Mac-er, kan man nå søke etter flere bilder av samme person. Basert på nettopp ansiktgjenkjenning.
iPhoto skanner selv over fotoene for å finne likheter og foreslår for brukeren match, som man bare bekrefter eller avkrefter til man har alle bildene av samme person i en og samme fjesmappe.
Man kan bla i bilder basert på fjesgjenkjenningen, legge til flere bilder av samme person og tagge og sortere dem etter ansikt eller sted, og man kan søke etter folk og bilder basert på geotagging. Altså hvor bildet ble tatt i verden, helt ned til lengde og breddegrad, med korrekt gateadresse og tid og sted for bildet.

Grensesnittet iPhoto 09 (Foto: Apple)
Bildene kan publiseres på Facebook eller Flickr med et museklikk, og man kan lage lysbildeshow for visning på en iPhone eller iPod, og sette sammen bildebøker med kartverk over reisen.
iPhoto 09 kan kjøpes som en del av programvarepakken iLife 09 som er tilgjengelig i slutten av januar for 790 kroner.
Der finner man også iMovie 09, som har fått en omfattende opppgradering. Man kan bruke drag and drop til å flytte klipp og legge inn lyd på samme måte, alt mens redigeringen i Precision Editor som Apple kaller den, er blitt mer presis og klipping og start/stopp-sekvenser er kjappere og enklere å utføre.

Grensesnittet iMovie 09 (Foto: Apple)
iLife 09 består i tillegg av musikkredigeringsverktøyet GarageBand 09 som har lærevideoer inkludert, i HD-kvalitet, fra kjente artister som Sara Bareilles, Colbie Caillat, John Fogerty, Ben Folds, Norah Jones, Sarah McLachlan,  Patrick Stump fra Fall Out Boy, Ryan Tedder fra OneRepublic  – og selveste Sting!
I tillegg følger iWeb publiseringsvertkøy for nettsider og iDVD brenneprogrammet, som gjør det enkelt å lage proffe DVD-er selv.
iMovie, iPhoto og GarageBand i iLife 09 (Foto: Apple)
iLife 09

Annonse

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

TILBUD

"Årets beste" tilbud - 4 uker 4,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
4 kr/md
Kun 164 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Nytt budsjettkamera fra Fujifilm

Endelig har Leica gjort det

Bringer deg enda nærmere

GoPro MAX2: 8K hele veien rundt

Actionkamera mindre enn en fyrstikkeske

Kompakt og lett telezoom

Bedre budsjettdrone

Nikon-kamera med RED-teknologi

Hendig hybridkamera for video

Mer retro enn dette blir det ikke

Hasselblads nye kamera er en fotografs våte drøm

Kameraet vi har ventet på

Lyd & Bilde