Mens salgstallene for det nye Battlefield 6 skyter i været, har en finsk produsent av spesialutstyr for militæret og politiet fått en stor overraskelse. Deres produkter har blitt en del av spillets våpenarsenal – uten at de selv visste det.
Det nylig lanserte skytespillet Battlefield 6 gjør det bra. Faktisk veldig bra. Ifølge spillmediet Gaming Bolt har spillet solgt syv millioner eksemplarer på bare tre dager, noe som gjør det til den største lanseringen i seriens historie.
Mens spillere over hele verden har deltatt i over 172 millioner virtuelle kamper, er det et lite, men høyt spesialisert selskap i Finland som har fulgt med fra sidelinjen med en viss nysgjerrighet.
Spesialutstyr for snikskyttere
Selskapet heter Silent Steel og er en finsk produsent av høyteknologiske våpendeler og tilbehør, blant annet lyddempere, som normalt leveres til politi og militære. Det kom derfor som en overraskelse da fans (!) begynte å påpeke at deres lett gjenkjennelige utstyr dukket opp i Battlefield 6.
Blant utstyret som har funnet veien inn i det digitale arsenalet, er Silent Steel Compact Streamer-lyddempere, en QD Muzzle Brake og en QD 5-Prong Flash Hider. Med andre ord, utstyr for folk som har spesialisert seg på å drepe mennesker diskret. Spillutvikleren EA/DICE var tilsynelatende så imponert over det finske designet at de inkluderte det i spillet uten å kontakte selskapet selv.
«Vi ble helt overrasket,» sier Harri Sjögren, direktør for Silent Steel. Og selv om selskapet produserer utstyr for folk som foretrekker å jobbe i det skjulte, er de stolte av den uventede oppmerksomheten.
«Det er sjeldent at en finsk produsent som oss blir lagt merke til på dette nivået, og det er fantastisk at produktene våre ble valgt til et så stort globalt spill. Det er både uventet og en stor kompliment.»
For et nisjeselskap som Silent Steel, hvor over 90 prosent av produksjonen eksporteres, kan denne ufrivillige produktplasseringen vise seg å være en gullgruve. Med millioner av spillere som monterer sine virtuelle lyddempere hver dag, er synligheten potensielt enorm. Om det er bra eller dårlig at utstyr for snikskyttere blir markedsført på denne måten, avhenger sannsynligvis av øynene som ser det…
«Våre produkter er kjent for presisjonskonstruksjon og særegent design, men vi hadde aldri forestilt oss at de skulle dukke opp i et videospill,» sier Sjögren. «Det er øyeblikk som dette som kan åpne dører, fra nye distributører til nye markeder.»