Bare navnet er nok til å høste anerkjennelse, også blant de som ikke har fotografert noe særlig med et Leica kamera. Den tradisjonsrike kameraprodusenten, er kanskje best kjent for sine rammesøkerkameraer med manuell fokus i M-serien. Leica Q2 er på en måte den moderne utgaven av M-serien.
De har nemlig mer til felles enn bare navnet.
Korte fakta om Leica Q2:
- 47,3 Mp fullformat CMOS bildebrikke
- 28mm f1.7 Summilux m. 17 cm makro
- 3,68 Mp OLED-søker m. 0,76 x forstørrelse
- 7,6 cm pekeskjerm m. 1 Mp oppløsning
- ISO-område på 50-50.000
- 4K/30p videoopptak
- Mekanisk lukker til 1/2000 s
- Elektronisk lukker til 1/40.000 s
- 10 bilder/s skuddtakt
- 370 bilder batteritid
- 130 x 80 x 92 mm/734 g
Les om de beste reisekamerane her.

Q2 erstatter Leica Q, som vi har testet her, og bortsett fra det allerede sylskarpe vidvinkelobjektivet, er alt på innsiden nytt.
Ny bildebrikke og prosessor
Kameraet har en nyutviklet 37,3 megapiksler fullformatsensor, raskere autofokus som bruker mindre enn 0,15s på å fokusere, og det har fått en forbedret OLED-søker, med 3,68 Mp bildepanel, større forstørrelse på 0.76 x – og en forbedret optisk konstruksjon.

Kameraet skuddtakt er oppgitt til kan ta 10 bilder/s med full oppløsning, og Maestro II-prosessoren støtter både filmopptak i 4K og 4K-seriefotografering. Leica forteller også at den nye prosessoren også har forbedret støyreduksjonen på høye ISO-verdier.
Kamerahuset er som Leica SL, værtettet til IP52-klassifikasjon, og tåler sand, støv og en regnskyll.
Det bør være robust nok til å dekke oppgavene, som ofte kan bety reise-, gate-, arkitektur- og landskapfotografering, men også portrettfotografering.
Digital zoom

Kameraets vidvinkelobjektiv, kalt Summilux 28mm f1.7 Asph, med fast brennvidde er i seg selv ikke ideell til all slags portrettfotografering.
Så Leica har gjort som på Leica Q, lagt til digital zoom. Her er den utvidet til 75mm, slik at man kan aktivere 35, 50 eller 75 millimeter digital brennvidde, bare med et tastetrykk.
Da faller naturligvis oppløsningen, til henholdsvis 30, 14,7 eller 6,6 Mp, i jpeg-format. Kameraet kan spare en ubeskjært kopi som en DNG-fil, og i full oppløsning. Det valgte utsnittet vises som en egen ramme i søkeren og på skjermen.
Objektivet har fokusring, blenderring og makroinnstilling, og kameraet leveres med en solblender i metall.

App-styring
Med Leica FOTOS appen, kan man dele bilder og filmer over Wifi eller Bluetooth LE (Low Energy), og endre innstillinger og bruke telefonen som fjernutløser.
Det kommer en rekke tilbehør til Q2. Som tilpassede kameravesker og -remmer i skinn, polstrede kameraposer i lerret som også kan benyttes på andre kameraer. Det kommer også en ny tommelstøtte og et nytt håndgrep til kameraet.
Kameraet kan også bruke blitsene Leica SF 40 og SF 60, samt fjernkontrollen Leica SF C1.
Pris
Leica Q2 er i butikkene om få dager, priset til 52.000 kr.
Les videre med LB+
Full tilgang 1 uke uten bindingstid!
Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!
LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-
Tilgang til ALT LB+ innhold
LB+ total 12 måneder
Tilgang til ALT innhold i 12 måneder
- Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
- Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
- Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
- L&B TechCast – en podcast av L&B
- Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
- Deaktiver annonser
- L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!