TESTER Foto & Video Hi-fi Hjemmekino Hodetelefoner Høyttalere TV
Få full tilgang LB+ Total 1 uke - Stoppes automatisk!

Nyhet

Værtettet telezoom

Endelig kommer det ny optikk til fullformatkameraene.

Av / 27.01.20 - 15:34
Værtettet telezoom

De har alltid hatt sin menighet, Pentax, og selv om de ikke slipper nye kameraer like hyppig som før, betyr det ikke at de ikke finnes lengre. Her for eksempel, slipper de et helt nytt objektiv til speilreflekskameraene, som det glimrende Pentax K-1.

HD Pentax-D FA 70-210mm f4 ED SDM WR, kalles den nye telezoomen, som også kan brukes med Pentax kameraer med mindre APS-C bildebrikker. 

Med 70-210mm og lysstyrke på  f4, er det værtettede zoomobjektiver godt egnet til dyreliv, sport og naturfotografering. Det er bygget opp rundt 20 linseelementer i 14 grupper med tre ED-linser (ekstra lav dispersjon) og to linser med anomal dispersjon (fargespredning) som skal bevare kontrasten i motivene, og sørge for god oppløsning og jevnere skarphet, dempe forvrengning, samt kromatisk og koma-avvik.

Pentax har også brukt såkalt HD-sjikt som reduserer strølys og spøkelsesbilder – ghosting– og det har et SP-belegg (Super Protect) på fronten som hindrer  vann, fett og støv å feste seg.

Nægrensen er oppgitt til 95 cm og pressemeldingen forteller også om ni blenderlameller som skal gi mykere for- og bakgrunner på bildene.

Annonse

Fakta

  • Vekt: 819 gram
  • To-trinns fokusområdebegrensning, for å minimere AF-driftstid
  • Ni-bladet, sirkelformet blender
  • SDM (Supersonic Direct-Drive Motor) for å sikre stille og rask AF
  • Værbestandig
  • SP (Super Protect)-coating

Zoomen er i salg fra midten av februar til 14.299 kr.

(f. 1965): Ansvarlig redaktør. Lasse har jobbet for Lyd & Bilde siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi, om hi-fi i bladet Audio Video, og har erfaring som biljournalist i bladet Drive. Det hele startet i 1980 med en Garrard platespiller, en Tandberg receiver og Jamo høyttalere, Han har også lang erfaring fra hi-fi-bransjen, og skriver i dag mye om hi-fi, foto, computere, lyd, men også om bil.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Les videre med LB+

Stoppes automatisk

Full tilgang 1 uke uten bindingstid!

Tilgang til ALT innhold i 1 UKE!

Populær

LB+ Total tilbud - Første mnd KUN 79,-

Tilgang til ALT LB+ innhold

Spar mest!

LB+ total 12 måneder

Tilgang til ALT innhold i 12 måneder

Kun 89 kr/uke
79 kr/md
Kun 154 kr/md
Med et LB+ får du:
  • Tilgang til mer enn 7800 produkttester!
  • Store rabatter hos våre samarbeidspartnere i LB+ Fordelsklubb
  • Ukentlige nyhetsbrev med siste nytt
  • L&B TechCast – en podcast av L&B
  • Magsinet digitalt – ny utgave hver måned
  • Deaktiver annonser
  • L&B+ Video – bli med L&B redaksjonen behind the scenes, på de store tech-messene og mye mer!

Nytt design og bedre funksjonalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fullformatkamera er endelig oppdatert

Kompakt systemkamera for video

Verdenspremiere

Mekanisk instantkamera

Sony frir til naturfotografene

Unikt kamera fra Sigma

Avansert flaggskip i krympet format

Canon lanserer kamera for videokreatører

Følger motivet med smart sporing

Nikons første RED-kameraer

Lyd & Bilde