Mercedes-Benz G-klasse, populært kalt Geländewagen, har alltid vært en kultbil. Nå har den fått elektrisk drivlinje, men beholder fortsatt sitt ikoniske, kantete ytre og formidable terrengegenskaper. I tillegg har den fått flere luksuriøse oppgraderinger, blant annet et toppklasses Burmester-anlegg med Dolby Atmos.
Burmester i elektrisk terrengkonge
Burmester-anlegget i G 580 EQ består av 18 strategisk plasserte høyttalere og har en samlet effekt på 760 watt. Dette inkluderer høyttalere montert i taket spesielt for Dolby Atmos-lydspor. Det som gjør denne kombinasjonen særlig interessant er at den elektriske drivlinjen skaper et betydelig stillere grunnlag for en fantastisk musikkgjengivelse – ingen fossildrevet V8-motor som brummer og overdøver de fineste detaljene. Skjønt, i høyere hastigheter er det ikke fritt for veistøy i en Geländewagen.
Mercedes har ikke glemt G-klassens røffe natur. Spesielt interesserte kan kose seg med en kunstig motorlyd kalt «G-ROAR» som er inspirert av den tradisjonelle V8-motoren. Denne kan aktiveres etter ønske, og intensiteten varierer avhengig av hvilket kjøreprogram du velger – diskré i «Comfort» og mer dominerende i «Sport». Dette gir en morsom lydkulisse som formidles gjennom Burmester-anlegget.
Når vi først snakker om festlige funksjoner, kommer vi ikke utenom G-Turn. Dette er et heftigste partytrikset jeg har opplevd: Her kan du snu bilen på en femøring, ved at hjulene på hver side roterer i motsatt retning. Jeg prøvde dette på en fotballbane og gravde meg ned i et digert krater – og brukte neste time på å skuffe igjen hullene! G-Turn er standardutstyr i alle G 580-modeller, uavhengig av om du velger Burmester-anlegget eller ikke. Men jeg tror vi alle kan være enige om at en slik manøver fortjener et passende lydspor gjennom et premium lydanlegg.
Kvalitetslyd med stor K
Når det kommer til lyd i bil, er det stor forskjell på å spille høyt og å spille bra. Og her legges fokuset på sistnevnte.
Jeg starter med å lytte til musikk i standard stereo via Tidal. Selv i vanlig stereo-format imponerer anlegget med sin klarhet og presisjon. Bassresponsen er stram og kontrollert – ikke overdrevet, men absolutt tilstrekkelig til å gi tyngde til musikken. Mellomtonen er spesielt vellydende, med stemmer som fremstår klart og naturlig.
Med Dolby Atmos-innhold åpner lydbildet seg opp. Det Morten Lindberg-produserte albumet Tuvayhun med Nidarosdomens jentekor og TrondheimSolistene i samstemt harmoni får nesten tårene til å trille. Den romlige lydgjengivelsen gir en helt ny dimensjon til musikken, der koret plasseres rundt i hele kupeen med presis plassering av hver stemme. Høydekanaler i taket skaper en ekstra dimensjon som gir en genuin følelse av å sitte i en katedral.
Michael Kiwanukas Floating Parade er elektronisk musikk, men av det særdeles luftige slaget. Og her kommer detaljrikdommen til sin rett. Selv om G 580 er en stor bil med mye glassflater, klarer Burmester-anlegget å skape et sammenhengende og presist lydbilde. Det drømmeaktige eteriske lydbildet gjengis med et hav av nyanser, og den separate basslinjen står stødig under det hele.
Smart integrasjon av funksjonalitet
Anlegget er utstyrt med gode, men ikke fantastiske, tilpasningsmuligheter. «Personal Sound Profile» lar deg skreddersy lydbildet etter egne preferanser, men du kan kun justere bass, mellomtone og diskant. Ingen Equalizer med valgfrie frekvensområder utover dette.
«VIP Seat»-funksjonen kan optimalisere lyden for spesifikke seter i bilen. Du kan også gruppere, slik at for eksempel begge forsetene blir prioritert. Kontrollen skjer via MBUX-systemet på den store berøringsskjermen i midtkonsollen, der Burmester har fått sin egen meny med justeringsmuligheter.
G-ROAR-funksjonen er elegant integrert med lydanlegget. Hvorvidt det er en gimmick eller ikke må du selv vurdere, men jeg synes faktisk kjøreopplevelsen ble litt morsommere med den syntetiske motorlyden aktivert. Kjører du elektrisk G-klassen i stillhet, mister du noe av det emosjonelle båndet som motorlyden skaper. Samtidig, om musikkopplevelsene står i fokus, så er det jo best å ha det stille.
Verdt den ekstra kostnaden?
Så til det store spørsmålet: Er lydanlegget verdt å betale for? Her i Norge er nemlig Burmester-anlegget kun tilgjengelig som del av «Exclusive Line»-pakken, som koster drøyt 180 000 kroner pluss moms. Pakken inkluderer riktignok flere andre oppgraderinger som AMG Line eksteriør, skinnkledning på dashbordet, taktrekk i mikrofiber og diverse andre luksusdetaljer.
Dette gjør det vanskelig å isolere verdien av selve lydanlegget. For kundene i dette segmentet er prisdifferansen mellom en G-klasse til 1,8 millioner og en fullt utstyrt til rundt 2 millioner kanskje ikke avgjørende. Men objektivt sett er det en betydelig kostnad for et lydanlegg, som i virkeligheten kanskje er verdt 20-30 000 kroner.
Burmester-anlegget i G 580 tilbyr ikke den samme rå kraften som for eksempel premiumanlegget i en Tesla eller Burmester-systemet i Porsche Taycan. Det Mercedes tilbyr er et mer raffinert og balansert lydbilde med fokus på oppløsning og romfølelse. Dette passer godt til G-klassens karakter – som er en blanding av robust terrengbil og luksuriøs flerbruksbil.
Når det kommer til Dolby Atmos-funksjonaliteten, er en begrensning at MBUX-systemet foreløpig ikke tilbyr integrerte filmtjenester. Dette betyr at Atmos-opplevelsen er begrenset til musikk. I et marked der konkurrenter som Tesla, Xpeng og NIO tilbyr integrerte videostrømmetjenester i sine infotainmentsystemer, er dette en mulighet Mercedes snarest burde utforske.