IFA 2025: TCL klar for vinter-OL med kjempestore TV-er – og surroundlyd

TCL var definitivt på offensiven under IFA 2025, og det legges ikke skjul på at de satser på vintersport!

IFA 2025: TCL klar for vinter-OL med kjempestore TV-er – og surroundlyd 5

På årets IFA-messe var det ingen grensesprengende nyheter på TV-fronten, men TCL viste likevel frem både gigantiske TV-er og spennende lydprodukter til folkelige priser – noe som har vist seg som en suksess så langt.

Den kinesiske TV-produsenten markerer seg nå som verdens største på MiniLED-TV – og som global partner til de olympiske vinterleker. TCL hadde en OL-inspirert utstillingsmonter som definitivt satte stemningen før Milano Cortina 2026. Neste års vinter-OL starter 6. februar, og blir selvfølgelig en attraksjon også for nordiske TV-seere.

Som global olympisk partner satser TCL tungt på å knytte seg til sportsopplevelser: – «Vi ønsker å bringe spenningen og adrenalinet fra verdensklasseidrett inn i hjemmene, kombinert med den beste teknologien,» lyder det fra selskapet i en pressemelding.

MiniLED-TV for folk flest

TCL C7K. (Foto: Audun Hage)

TCL har vist prototyper på RGB-MiniLED tidligere, men i motsetning til landsmannen Hisense har de ikke lansert en konkret modell enda – de satser fortsatt på den mer velutprøvde QD-MiniLED varianten som de allerede har god erfaring med.

Ifølge markedsanalyseselskapet Omdia var TCL i første halvår 2025 verdens største leverandør av MiniLED-TV-er. TCL har nå topp 3-posisjoner i en rekke europeiske land, inkludert Sverige, og er spesielt sterke i Frankrike og Polen.

Blant TV-skjermene på IFA var high-end modellen 115X955, en gigant-TV på 115 tommer, selvfølgelig et skikkelig blikkfang. Den var flankert av de mer prisgunstige C8K- C7K- og C6K-seriene,  som vi allerede har testet utvalgte av her hjemme.

C6K er en MiniLED-innstegsmodell med Google TV. Mens C7K(også kjent som MQLED85K) er en mer påkostet modell med 144 Hz-bildefrekvens. C8K øker med mer avansert bildebehandling, kraftigere baklys med flere dimming-soner,  og premium-lyd tunet av Bang & Olufsen. Alle TCL-skjermene leveres i et bredt spekter av skjermstørrelser.

«Dolby Vision 2 i coming» – betyr det at vi kan vente oss dette i TCLs TV-er i 2026? (Foto: Audun Hage)

Obs! TCL kunne samtidig love at selskapets TV-er på sikt vil støtte Dolby Vision 2, men det er ennå uklart når og hvilke modeller dette gjelder. «Dolby Vision 2 coming soon» var alt vi fikk vite.

Z100 surroundhøyttalerne kommer til Norden!

En produktnyhet som er litt mer håndfast er de nye Z100 surroundhøyttalerne med Dolby Atmos Flexconnect, som ble demonstrert for de fremmøtte på IFA. Disse har vi fått en «sniklytt» på tidligere, og de kan bli et interessant alternativ til tradisjonelle lydplanker.

TCL kunne nå bekrefte sine planer om lansering av Z100 i Norden, men nøyaktig tidspunkt og pris er fortsatt uavklart. Disse håper vi å få testet ordentlig snart, sammen med en kompatibel TCL TV!

Les også Nyhet: TCL Z100: Første surroundhøyttalere med Dolby Atmos Flexconnect Kan FlexConnect være det neste store innen TV-lyd?
Les også Nyhet: Her er TCLs 2025 TV-modeller: Hils på C6K, C7K, C8K, C9K og X11K Stor og blendende lys skal TV-en være – og gjerne billig.
Les videre
Exit mobile version