Lekkasje avslører sju nye Matter-gadgets fra IKEA

IKEA planlegger å lanserere fem nye sensorer og to programmerbare knapper med Matter-støtte.

Lekkasje avslører sju nye Matter-gadgets fra IKEA 2

Eldre IKEA smart hjem-produkter. (Foto: IKEA)

IKEA kunngjorde i sommer at de planla å lansere intet mindre enn 20 nye smarthjem-produkter med Matter-støtte i januar. Matter er standarden som gjør det mulig for smarthusprodukter fra ulike produsenter å fungere sammen. De sa imidlertid ikke hvilke produkter dette skulle være. Men heldigvis finnes det steder å lete. Nettstedet Matter Alpha har gravd i Connectivity Standard Alliance-databasene og funnet ut at organisasjonen har sertifisert sju nye produkter fra møbelgiganten.

Timmerflotte

Timmerflotte er en rund batteridrevet temperatur- og luftfuktighetssensor som kobles til Matter hub via Thread. Sensoren har en enkel og fin skjerm for avlesning, slik at du ikke trenger å sjekke mobiltelefonen.

«Timmerflotte», temperatursensor fra FCC-databasen (Skjermdump: Matter Alpha)

Myggspray

En PIR-bevegelsessensor som bruker infrarødt lys til å registrere bevegelse og kobles til via Thread.

Myggbett

En dør- og vindusføler som kan kobles til alarmer og bruker Thread-tilkobling.

Les også Nyhet: IKEA satser på Matter – lanserer 20 nye produkter i januar I januar 2026 vil IKEA lansere 20 nye smarthjem-produkter, som alle vil fungere med Matter smarthjem-standarden. Før det vil de lansere to nye Bluetooth-høyttalere, Nattbad (lanseres i juli) og Blomprakt (kommer i oktober).

Bilresa

To varianter av programmerbare brytere. En med to knapper og en med et rullehjul! Vanligvis brukes slike brytere til å starte programmerte scener, men hjulet antyder at de kan brukes til å dimme lys, endre hastigheten på vifter eller trekke opp eller ned gardiner.

Alpstuga

En luftkvalitetssensor som Matter Alpha gjetter at vil erstatte Vindstyrka.

Les også Guide: Har Matter forvandlet det smarte hjemmet? One standard to rule them all! Etter to år, har Matter gjort det noe enklere å koble opp et smarthjem?

Klippbok

En vannlekkasjesensor som erstatning for Badring. Vil sannsynligvis ha en sirene og kunne spille av et alarmsignal på Sonos-høyttalere.

De første produktene forventes å bli lansert i januar, med flere produkter i april.

Kilde: Matter Alpha

Les videre
Exit mobile version