Sonos Arc Ultra

Potent lyd i alle kanaler

Toppmodellen fra Sonos fikk en viktig oppgradering i fjor. Arc Ultra låter utmerket til film og musikk, og tilbyr mange utvidelsesmuligheter - til den som er villig å betale.

Sonos Arc Ultra 2

Sonos Arc Ultra er arvtageren til den populære Arc, som det står veldig mange av på TV-benker rundt om i Norden. Den ser til forveksling lik ut, men nykommeren lover betydelig bedre bass, takket være et nytt og avansert basselement. Og skulle ikke det være nok, kan du oppgradere med en eller to trådløse subwoofer og Atmos-kapable bakhøyttalere.   

Oppsett og funksjonalitet

Sonos har fått mye tyn for ustabile apper, som har gitt den amerikanske stjernen noen riper i lakken, men nå ser ting heldigvis mye lysere ut. Dagens app er mer stabil og gjør det enklere å finne produktene i nettverket der hjemme.

Arc Ultra støtter WiFi 6, i tillegg til Bluetooth 5.3. Det betyr at du kan spille lyd via AirPlay 2, Spotify Connect og Bluetooth, samt Sonos-appen selvfølgelig. Men Arc Ultra har kun 1 eARC-inngang, så lyden fra dine A/V kilder må derfor kobles gjennom TV-en.

Arc Ultra støtter Trueplay romkorreksjon, som nå er tilgjengelig via Sonos-appen til både Android og iOS-mobiler. Merk imidlertid at Trueplay for Android er en såkalt «QuickTune» versjon, så for en mer avansert og fullverdig måling av hele rommet vil du derfor fortsatt trenge en iPhone.

Lyden av Sonos Arc Ultra

(Foto: Geir Gråbein Nordby)

Det er lett å høre at Arc Ultra har fått en vesentlig bedre stemmegjengivelse enn forgjengeren: Morgan Freemans mørke fortellerstemme på Universet kommer ut krystallklart og fyldig, og vi trenger ikke spille høyt for å få med oss dialogen.

I tillegg er bassen god, uten den ekstra Sub 4 innkoblet. Det er ingen jordskjelvbass akkurat, men musikk og lydeffekter får det rette attakket. Her opplever vi at det er et ganske tett løp mellom Arc Ultra og Marshall Heston 120, som også leverer god bass for egen maskin.

Både Sonos og Marshall har en nøytral og fin klangkarakter som gjør dem velegnet til musikk, men Sonos låter ikke like velbalansert som den nye Marshall-lydplanken i alle disipliner. Stereo-lydbildet er ikke like bredt og detaljert som på Heston 120.

Når vi svitsjer til surround våkner Arc Ultra betraktelig, og låter større enn Marshall når den får ta alle kanaler i bruk. Selv uten surroundhøyttalere innkoblet fikk vi en tydelig fornemmelse av lyd-objekter ovenfra, bakfra og fra sidene. Marshall har til sammenligning et mer nedtonet surround-lydbilde.

Bonusen for de lydfrelste er at Arc Ultra kan oppgraderes med Sub 4 og surroundhøyttalerne Era 300. Sistnevnte har innebygde høydekanaler akkurat som lydplanken. Da blir «lydboblen» enda mer komplett fra alle retninger, ikke minst ovenfra. Panorerende lydeffekter som fly, helikoptere og passerende biler, får en imponerende realistisk gjengivelse.

Vi er ikke like imponerte over den nye Sub 4, som lydmessig sett er ganske uendret de siste generasjonene. Den spiller stramt og fyldig, men er ikke et like stort «råskinn» som man skulle forvente ut fra størrelse og pris. I mellomtiden har for eksempel Samsung og Harman oppnådd store bass-forbedringer. I denne klassen nytter det ikke hvile på laurbærene!

 

 

 

Les videre
Exit mobile version