Sudio K2 er testens rimeligste hodetelefoner. For 799 kroner får du over-ear hodetelefoner med aktiv støydemping, enkle berøringskontroller og en imponerende batteritid på inntil 60 timer uten. Hodetelefonene har ingen app, så du må klare deg med fabrikkinnstillingene.
Designen er enkel og anonym i sort utførelse. K2 sitter behagelig på ørene med myke puter som omslutter ørene godt. De er relativt lette og sitter tilstrekkelig fast ved bevegelse. Betjeningen skjer via en kombinasjon av én fysisk knapp og berøringspanel på høyre øreklokke. Avspilling, volum og telefonsamtaler kan styres med berøring, men reaksjonen er treg og lite intuitiv. Heldigvis brukes den fysiske knappen til å slå støydemping av og på.
Støydempingen fjerner lavfrekvent støy utenfra, som hjelper på pendlertoget eller flyreisen. Den er ikke like effektiv mot mellom- og høyfrekvente lyder, men takler vindstøy rimelig bra uten at det skaper problemer gjennom mikrofonene.
Lyden av Sudio K2
Lyden har best dynamikk med støydempingen avslått. Men K2 låter ganske mørkt. Det er bra energi i bassen, men denne maskerer for nedre mellomtoneområde, så stemmer ikke kommer godt nok ut. Luftige stemmer som Aurora skinner ikke nok. Med støydempingen på er lyden faktisk bedre balansert, men det låter for kjedelig.
Akustiske instrumenter som strykere og klaverer låter for innestengt, og lydbildet åpner seg aldri helt. Alt låter komprimert og flatt, uten den romfølelsen og separasjonen mellom instrumenter som kjennetegner bedre hodetelefoner.
Talekvaliteten er dessverre også svak. En overivrig støyreduksjon svelger ofte det første ordet i en setning, og talekvaliteten er heller ikke klar nok. Samtaler gjennom K2 er i en nødløsning.