Etter at Norge sikret plass i neste års fotball-VM med 4–1-seieren over Italia i kvalifiseringen, har TV-salget gått rett til værs hos både Elkjøp og Power. Og skal vi tro kjedene, er det ikke akkurat små «hytte TV-er» som folk kjøper seg nå før jul. Når man først skal se Haaland hamre inn mål, skal det gjerne være i stort format!
Elkjøp meldte om over 60 prosent økning i TV-salget på bare én uke, og ifølge dem er det spesielt de store skjermene på 85 tommer eller mer som øker mest: Bare den siste uken har det blitt solgt hundrevis av 98- og 100-tommere.
«– Vi har blitt nedrent av kunder som skal se fotball», sier Ardian Gashi, salgssjef for lyd og bilde i Elkjøp.
Rigger stua til VM-kampene allerede nå?
Noen vil hevde at nordmenn tar seieren litt på forskudd – vi er tross alt bare kvalifisert. Elkjøp tror likevel at VM-billetten vil påvirke flere til å velge en større TV.
«- Vi vet at nordmenn oppgraderer TV-en foran store sportsbegivenheter, og neste år er det 28 år siden vi sist var med i fotball-VM. Det tror vi vil få mange til å bytte til større skjerm for å få mest mulig ut av opplevelsen i egen stue. Allerede er det salget av størrelsene fra 85 tommer og opp som øker mest, og godt over halvparten av TV’ene vi selger i dag er fra 65 tommer og oppover», forklarer Gashi.
Gigantskjermer på tilbud under Black Week
Likevel er nok Black Week fortsatt hovedårsaken til det store oppsvinget i TV-salget. Dette er tradisjonelt en periode hvor mange populære TV-modeller kommer på tilbud, inkludert flere av de største skjermene.
Black Week er allerede godt i gang, og mange av tilbudene har allerede ligget ute i to uker. For eksempel er TCLs 98 tommers MQLED75K nylig satt ned til 19990 kroner fra tidligere å ha kostet mellom 45.000 og 100.000 kroner. Mens Samsungs 100-tommer QN80F er satt ned fra 79.990 kroner til 24990 kroner. Og den aller største TV-en som Power selger – en 115-tommer fra Cepter – er satt ned fra 249.990 kroner til 139.990 kroner. Slike storskjermer henvender seg typisk til de som vil skape kino eller stadion-stemning i hjemmet.
Det ventes flere tilbud frem mot fredag 28. november – den offisielle Black Friday. Så enten man er fotballfan eller mest opptatt av film, serier eller gaming, lønner det seg å følge med i dagene fremover. Du kan holde deg oppdatert med vår oversikt over de beste TV-tilbudene.
