I flere tiår har vi bygget hus av betong og stål fordi de er holdbare og sterke. Men de er ikke spesielt miljøvennlige eller attraktive. Derfor eksperimenterer man nå igjen med å bygge hus av tre. Det er mer sjarmerende og miljøvennlig. På den annen side er det ikke spesielt holdbart og er utsatt for skadedyr og råte. Kanskje det nye materialet Superwood kan kombinere det beste fra alle materialer?
Selvfølgelig har vi lenge hatt «forbedret tre» i form av kryssfiner og ulike typer fiberplater. Imidlertid innebærer disse tilsetning av lim eller andre kjemiske produkter, og sluttproduktet ligner ikke på tre og er ikke lenger miljøvennlig.
Superwood-prosessen innebærer å modifisere ligninet, fjerne hemicellulosen og komprimere det gjenværende treverket. Ifølge selskapet bryter dette ned den porøse strukturen og skaper hydrogenbindinger mellom cellulosefibrene, noe som skaper et sterkt nettverk. Den første prosessen utføres i et bad med kjemikalier som beskrives som «matvaresikre».
Superwood er opptil ti ganger sterkere (etter vekt) enn stål, seks ganger lettere enn stål og har 90 prosent lavere karbonavtrykk. Det er også motstandsdyktig mot fuktighet, termitter og råte og har den høyeste brannsikkerhetsklassifiseringen. Til tross for dette kan det bearbeides på omtrent samme måte som treprodukter. Materialet kan også slipes, males, beises og lakkeres.
Vi får se om det slår an i Skandinavia. En antagelse er at det ikke akkurat er billig, noe som er en viktig faktor i byggesektoren.
Les mer hos Nature.
