Den korte, men betydningsfulde alliansen mellom Pioneer og Premium Audio Company er over. Bruddet skjer i kjølvannet av at begge selskapene har fått nye eiere med hovedfokus på bilindustrien, noe som reiser spørsmål om fremtiden for de klassiske hi-fi-produktene.
I en verden i stadig endring for de klassiske hi-fi-produsentene, er nok et kapittel nå avsluttet. Premium Audio Company (PAC) – et datterselskap av VOXX International, som ble etablert i 2020 og eier merker som Klipsch og Onkyo – har meddelt at lisensavtalen med Pioneer Corporation ikke vil bli fornyet.
Avtalen, som ble inngått i 2021 i forbindelse med PACs oppkjøp av Onkyo, ga PAC rettighetene til å utvikle og selge hjemmekinoproducter under navnene Pioneer og Pioneer Elite. Dette skapte en felles utviklingsplattform for AV-mottakere fra både Onkyo, Integra, Pioneer og Pioneer Elite, noe som resulterte i produkter som delte en betydelig mengde teknologi under panseret.
I en e-post til distributører og forhandlere beskrives bruddet som en «gjensidig beslutning» – en diplomatisk formulering som signaliserer slutten på et partnerskap som, selv om det var kort, samlet noen av bransjens mest kjente navn.
For forbrukerne betyr dette at de tette teknologiske båndene mellom merkene nå brytes. Utviklingen av kommende Pioneer- og Pioneer Elite-produkter for hjemmekino går tilbake til Pioneer Corporation selv.
Det er viktig å understreke at bruddet kun gjelder hjemme-AV-divisjonen. Pioneers anerkjente produkter innen bilstereo, hodetelefoner og profesjonelt DJ-utstyr har hele tiden vært en del av Pioneers morselskap.
Er hi-fi bare et vedheng?
Årsaken til bruddet skal søkes i de store omveltningene de siste månedene. Begge selskaper er nylig blitt kjøpt opp av selskaper som har teknologi til bilindustrien som sitt primære forretningsområde. Pioneer Corporation ble i juni kjøpt opp av CarUX, en spesialist på «smarte cockpit-løsninger», mens PAC er et datterselskap av VOXX, som i april ble kjøpt opp av bilteknologikonsernet Gentex.
Dette reiser en nærliggende mistanke: Hvor mye betyr hjemme-hi-fi egentlig i det store spillet? Man kan lett få den tanken at de nye eierne har vært mer interessert i tilgangen til bilprodusentene enn i å selge surround-mottakere.
Historien har en lignende og veldig tydelig forgjenger. Da Samsung i 2016 kjøpte det enorme Harman-konsernet, som eier merker som Harman Kardon og JBL, var det ikke forsterkere og høyttalere til stuen som trakk. Den offisielle meldingen understreket potensialet i «automotive and connected technologies». En titt i Harmans regnskap for samme år bekrefter bildet: Omtrent 65 prosent av hele konsernets omsetning kom fra salg direkte til bilprodusenter. Hjemmeproduktene fulgte med i handelen, men det var teknologien og kundene i bilindustrien som var den virkelige gullgruven.
Spørsmålet er om vi vil se en gjentakelse. Vil de nye eierne av CarUX investere de nødvendige ressursene i å utvikle nye Pioneer-produkter til hjemmekino, eller vil de la den delen av virksomheten visne bort til fordel for mer lukrative kontrakter med bilindustrien?
Foreløbig er fremtiden for Pioneers plass i hjemmekinoen usikker. I mellomtiden vil PAC, ifølge dem selv, fokusere på å «utvikle våre kjernemerker» og har forsikret at de vil fortsette å gi støtte til Pioneer-produktene som ble lansert under deres korte, men tette samarbeid.