Audio-Technica AT33x-serien lansert

Tilpasset de aller fleste platspillere.

Audio-Technica AT33x-serien lansert 4

Foto: Audio-Technica

Audio-Technica AT33x-serien bygger på den populære AT33-serien, men den nye generasjonen MC-pickuper, er oppgradert med nye materialer og forbedret tekniske løsninger.

Den nye AT33x-serien består av fem modeller. Flaggskipet AT33xMLB, en nesten identisk AT33xMLD, og innstegsmodellen AT33xEN. Det lages også to utgaver i mono, AT33xMONO/I og AT33xMONO/II. 

Pickuphuset er laget i en støpt sinklegering, kombinert med aluminium og støpt polymer. som er valgt fordi materialtettheten gir et stivt og resonansfritt hus for elektronikken på innsiden.

Foto: Audio-Technica

AT33x-serien har fått et nytt oppheng for nålearmen, som skal være mer fleksibelt og passe flere tonearmer. Spolene kan ses på illustrasjonen over, og opphengets demping er godt synlig her også. Magnetene er små og kraftige neodymium-magneter, og spolene er viklet i ren PCOCC kobber.

Flaggskipet AT33xMLB bruker en skarp mikrolineær nåleslipning i enden av en tynn nålearm i boron. MLD-utgaven i hvitt er grunnleggende identisk, men har en mikrolineær nåleslipning på en enklere nålearm. Mens innstegsmodellen bruker en mer konvensjonell elliptisk slipning.

Foto: Audio-Technica

De to mono-versjonene skiller seg fra hverandre ved at den enklere AT33xMONO/II bruker en samarium-kobolt magnet koblet til en jernkjerne.

Pickupene leverer en utgangspenning mellom 0,37 mV og 0,42 mV (1 kHz, 5 cm/sec.), avhengig av utgave, og de skal belastes rundt 100 Ohm når de er koblet til en phonotrinn for moving coil.

Prisene starter på 400 Euro for mono-versjonene, og 600 Euro for stereo-versjonene.

Foto: Audio-Technica
Les også TEST: Audio-Technica AT-VM740xML Ingenting gir bedre lyd enn å oppgradere til en bedre pickup, og det gjelder alle platespillere.
Les videre
Exit mobile version