Apple erstatter Game Centre med en ny spill-app

Teknologigiganten fra Cupertino vil samle spill, trofeer og redaksjonelt innhold i én app på tvers av iPhone, iPad, Mac og Apple TV. Den nye løsningen forventes å bli avduket på WWDC i juni 2025.

(Foto: Apple)

Apple forbereder seg til å lansere en ny spillapp som vil erstatte det nåværende Game Centre og forene alle spillfunksjoner på selskapets enheter. Ifølge forretningsmediet Bloomberg vil appen bli avduket på utviklerkonferansen WWDC 9. juni 2025 og bli gjort tilgjengelig for brukere sammen med iOS 19, macOS 16 og tvOS 19 senere i år.

(Foto: Apple)

Samlet plattform erstatter Game Centre

Den nye appen vil fungere som et sentralt knutepunkt for spill på iPhone, iPad, Mac og Apple TV. Brukerne kan starte spill direkte fra appen, holde oversikt over sine trofeer og se ledertavler på ett og samme sted. I tillegg vil appen inneholde redaksjonelt kuratert innhold med spillnyheter og anbefalinger.

En viktig nyhet er at appen på Mac vil oppdage spill som er installert utenfor Mac App Store, inkludert titler fra Steam og Epic Games Store.

Les også Nyhet: Apple tvinges til å tillate kjøp utenfor appen Fortnite kommer tilbake til App Store, og Spotify kan selv ta betalt for abonnement.

Spillkategorien forlater App Store

Apple planlegger å flytte hele spillkategorien ut av App Store og inn i den nye, dedikerte appen. Endringen vil gjøre det enklere for brukerne å oppdage og laste ned spill, samtidig som Apple Arcade-abonnementet integreres som en frittstående seksjon i appen. Apple Arcade-abonnementet vil fortsette med tilgang til over 200 reklamefrie spill. Tjenesten kan også inkluderes i Apple One-pakken sammen med iCloud+, Apple Music og Apple TV+.

Store utgivere som Capcom, Sega, Bandai Namco Entertainment og Konami har angivelig allerede signert avtaler med Apple om å levere spill til den nye plattformen.

Utviklere som signerer eksklusivitetsavtaler for Apple Arcade-spill, har ikke lov til å publisere titlene sine på andre mobile plattformer, men konsoll- og PC-versjoner er fortsatt tillatt.

 

Apple Arcade, med over 200 familievennlige og reklamefrie spill, vil være en del av den nye spillplattformen (Foto: Apple)

Mac som spillplatform

Det er også «ekte» spill, herunder flere store titler, på vei til Mac-maskiner. Introduksjonen av Apples Silicon-brikker har forbedret spillytelsen på Mac betydelig sammenlignet med tidligere Intel-baserte modeller. Apple har støttet denne utviklingen med Metal 3 Graphics API, MetalFX-oppskalering og Game Porting Toolkit, som gjør det enklere for utviklere å portere Windows-spill til macOS.

Game Mode i macOS Sonoma prioriterer automatisk spillprosesser og reduserer ventetiden for trådløse kontrollere. Som et resultat av dette har flere store utgivere annonsert Mac-versjoner av spillene sine, inkludert Resident Evil Village, Assassin’s Creed: Mirage og Death Stranding: Director’s Cut.

Les også Nyhet: Xbox-spill til LG Smart TV-er uten behov for konsoll Hundrevis av spill kan nå streames direkte på LGs TV-er med Game Pass Ultimate.

Ligner Xbox-økosystemet

Apples nye gaming-app minner om Microsofts Xbox-plattform, som samler spill, prestasjoner og sosiale funksjoner på tvers av enheter. Mens Xbox Game Pass gir tilgang til store AAA-titler, fokuserer Apple Arcade først og fremst på familievennlige spill uten mikrotransaksjoner.

Game Centre ble opprinnelig lansert i 2010 som Apples svar på sosiale spillfunksjoner, men appen ble fjernet i 2016. Siden den gang har funksjonaliteten eksistert skjult i systeminnstillingene, og dermed har Apple ikke hatt en synlig gaminghub.

Les videre
Exit mobile version