Fujifilm X-E5 lansert

Og et bittelite 23mm pannekakeobjektiv.

Fujifilm X-E5 lansert 12

Foto: Vilde Forsén

Fujifilms kompakte X-E-serie har kanskje kommet litt i skyggen av det vilt populære kompaktkameraet X100VI, og alle X100-utgavene før det.

De små kameraene i X-E-serien, har siden X-E1 har også kommet litt i skyggen av Fujfillms mange andre kameramodeller. Den forrige utgaven kalt X-E4, er et kompakt og hendig kamera som leverer knallbra billedkvalitet, men det skiller seg ikke nevneverdig fra verken Fujis, eller konkurrentenes minste systemkameraer.

Les også TEST: Fujifilm X100VI Glem hypen. Fujifilm X100VI er det beste kompaktkameraet hittil.

Men med den nye X-E5, har det lille kameraet endelig fått funksjonene og spesifikasjonene vi ikke visste at vi trengte.

Foto: Jonas Rask

Kameraet har fått Fujis nyeste 40 megapiksler X-Trans CMOS 5 HR bildebrikke, kombinert med den nyeste X prosessor 5. Bildebrikken har sju trinns stabilisering, og digital zoom med 1,4 eller 2 ganger forstørrelse. Det har selvsagt motivgjenkjenning med AI-teknologi utstyrt med deep learning, som følger motivet som en klegg, og det har fått et egen innstillingsrett for filmsimuleringene til Fujifilm.

Les også TEST: Fujifilm X-E4 Fujifilm X-E4 er kameraet for alle som ønsker et kompakt kamera med kvalitetene til et proffkamera.

Et eget innstillingshjul plassert ved siden av søkeren med 2,36 Mp oppløsning, gir deg tilgang til 20 av Fujis filmmoduser, og man kan lagre tre favorittkombinasjoner som man skaper selv.

Fujifilms populære filmsimuleringsmoduser er tilgjengelig på et eget innstillingshjul. Foto: Jonas Rask

Korte fakta:

Søken har noe Fuji kaller for Classic Display, som er et nedstrippet grensesnitt ikke så ulik hvordan kameraene søker så ut i analog-tiden. Det er også mulig å velge gjennomsiktig søkerbilde med linjer som markerer utsnittet, og viser hva som er utenfor selve bildefeltet.

På forsiden sitter det en liten spak hvor man kan veksle mellom brennvidder og andre funksjoner.

Kamera kan skyte video i 422 10-bit, 6K30P, og 4K60P, og i 4K HQ-modus oversamples det fra 6K.

Kamerahuset er bygget med en toppplate i frest aluminium, enten i aluminiumsfarge, eller sort, og det sitter en vippbar bare pekeskjerm på baksiden, som kan vinkles 180 grader.

Foto: Jonas Rask

Kamerahuset er ikke i butikken før i august, og prisen er oppgitt til 17.999 kr, eller 20.999 kr. hvis man velger X-E5 sammen med den nye Fujinon XF 23mm f2.8.

Foto: Fujifilm

Som er et superkompakt objektiv med værtetting, og som kan leveres i sort eller sølvgrått. Det bittelille objektivet vil til å begynne med kun leveres sammen med X-E5, og kan dessverre ikke kjøpes separat før i desember 2025.

Solblender følger med. Foto: Fujifilm

Brennvidden tilsvarer en 35 mm, som er en av de mest anvendelige allround brennviddene på et kamera. Det kompakte objektivet har åtte linseelementer i seks grupper, to av dem er asfæriske, og Fujifillm har til og med klart å klemme inn 11 blenderlameller for mykest mulig bokeh.

Objektivet har blenderring fra blender 2.8. til f16, og en egen instilling for blenderautomatikk.

Veiledende pris er oppgitt til 5999 kr.

Foto: Jonas Rask
Les også test: Fujifilm XF 23mm F2 R WR Den lille 23mm vidvinkelen leverer skarpe bilder under alle forhold.
Les videre
Exit mobile version