TESTER Bil & El-kjøretøy Data Sport & Trening Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Årets beste tilbud - 4 uker kun 4 kr
Kjøp

Nyhet

Kommer endelig CarPlay til Tesla?

Etter ti år med "nei", jobber Tesla nå endelig med å bygge Apple CarPlay inn i sine elbiler. Det melder Bloomberg.

Kommer endelig CarPlay til Tesla?

Tesla skal endelig få Apple CarPlay. Etter ti år med å holde fast på sin egen infotainment-løsning, tyder alt på at selskapet gjør en helomvending.

Bloomberg melder at Tesla jobber internt med å integrere CarPlay i sine biler, og at funksjonen kan lanseres i løpet av de neste månedene. Ifølge rapporten skal CarPlay vises i et eget vindu innenfor Teslas brukergrensesnitt, slik at sjåførene fortsatt kan bruke Teslas egne funksjoner samtidig.

Les også Nyhet: Lekket: Slik blir CarPlay 2 Nye designskisser fra EUs patentkontor viser hvordan CarPlay 2 vil se ut i fremtidige Audi-modeller.

Trådløst og begrenset

Tesla vil gi trådløs tilkobling, slik at iPhone-eiere kan koble seg til uten kabel. Men selskapet holder igjen på kontrollen. Det blir standardversjonen av CarPlay, ikke den nyere «Ultra»-varianten som kan styre instrumentpanel og klimafunksjoner.

Det betyr at CarPlay får tilgang til apper som Waze, PlugShare og iMessage, men Teslas egne systemer – som Full Self-Driving, klimakontroll og instrumentpanel – forblir utenfor Apples rekkevidde.

Men ingenting er spikret. Tesla er kjent for å droppe funksjoner før lansering, og siden Tesla ikke har gått ut offisielt med noen planer, må alt dette inntil videre tas med en god klype salt.

Annonse
Les også TEST: Tesla Model 3 (2024) Long Range Et hissigere utseende og lengre rekkevidde, men først og fremst viktige oppgraderinger av interiøret, gjør at Tesla Model 3 endelig har blitt en super bil. Bortsett fra på ett område.
Tesla Model Y Performance 2025 frontlights
Tesla Model Y Performance 2025. (Foto: Geir Gråbein Nordby)

Hvorfor nå?

Tesla har tidligere bygget sitt rykte på å ha det beste infotainment-systemet i bransjen, helt utviklet av selskapet selv. Det har gitt dem full kontroll over brukeropplevelsen, og ikke minst all data som trengs for å utvikle selvkjørende biler.

Men markedet snakker et annet språk. Studier viser at rundt en tredel av potensielle bilkjøpere nekter å vurdere biler uten CarPlay eller Android Auto.

For Tesla, hvor salget for tiden har stagnert, kan dette være en enkel måte å tiltrekke seg flere kunder på. Verken nye modeller som Cybertruck, gratis Supercharging eller prøveperioder med Full Self-Driving har klart å løfte salgstallene nevneverdig. Selskapet vil trolig ende 2025 med færre leveranser enn året før.

Slår mynt på GM-tabbe

Timingen kunne ikke vært bedre. General Motors tok i fjor den upopulære beslutningen om å droppe både CarPlay og Android Auto fra sine elbiler, og har nylig bekreftet at de vil gjøre det samme for bensinbilene sine.

Det gir Tesla en gyllen mulighet til å snappe opp misfornøyde GM-kunder som ikke vil gi slipp på telefonspeiling.

Hva med Android Auto?

Ifølge Bloomberg er det ingen planer om å støtte Android Auto. Det gir mening i USA, der iPhone har rundt halvparten av smarttelefonmarkedet. Men det kan bli et problem i Europa og Asia, hvor Android dominerer.

De fleste bilprodusenter tilbyr begge systemene når de først åpner for telefonspeiling, så Teslas valg skiller seg ut.

Tesla og CarPlay: Når kommer det?

Det er foreløpig ingen informasjon om når eller om funksjonen vil bli tilgjengelig. Tesla har verken bekreftet eller kommentert opplysningene fra Bloomberg.

Kilde: Bloomberg (krever abonnement)

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldri hatt noen heltidsjobb før Lyd & Bilde. Her har han til gjengjeld vært nesten halvparten av sitt liv, helt siden han i 2001 sendte jobbsøknaden til feil adresse (han ville opprinnelig til et innspillingsstudio ved samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsakelig innenfor hi-fi, hodetelefoner og hjemmekino, men det hender han glimter til med andre kvaliteter.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Ford får grønt lys for selvkjøring i Norge

Kia utfordrer VW ID. Buzz

Honda lanserer elektrisk motorsykkel i Europa

Elektrisk småbil fra Renault

Google-navigasjon får live-kamera

Lucid-eiere får snart strøm fra bilen

Ny tilbakekalling av Tesla Cybertruck

Her kommer robotpolitiet

Google tester widgets for Android Auto

Hissig Kia EV4 GT på vei neste sommer

Elektrisk hyllest til California-legenden

VW ID. Buzz: Produksjonsstopp på grunn av lav etterspørsel

Lyd & Bilde