Anlegget fra Sony i retro hi-fi-design har mange av de samme funksjonene som Philips Streamium MCi8080. Det inkluderer trådløs nettverkstilkobling og strømming fra datamaskin eller en nettverksharddisk. Og selvsagt internettradio. I tillegg er USB-inngangen iPod-kompatibel, så du ikke trenger ekstern dokk for å koble til din iPod eller iPhone. Enda bedre er det at anlegget har innebygd AirPlay, slik at du ikke trenger å dokke din i-dings i det hele tatt. Spesielt kult for iPad-eiere, da det store brettet ikke kan dokkes. Dersom du liker å styre musikken fra Mac-en eller PC-en i stedet for anleggets fjernkontroll, kan du bruke AirPlay til dette også, via iTunes.
Av Philips-funksjonene som Sony-anlegget ikke har er utbygging til multirom, altså å koble flere anlegg sammen, og Sony-anlegget har CD-spiller og ikke DVD. Når vi så ser på prislappen, som er nesten tre tusen kroner lavere, er dette lett å tilgi.
Anlegget i bruk
Sony-anlegget er like lett å koble opp som Philips sitt, og man trenger slett ikke være hjernekirurg for å bruke det. Men å bla i musikken som ligger på nettverksharddisken via Sonys fjernkontroll med øynene rettet mot den lille tegnruten er litt knotete. Man må stå ganske tett på anlegget for å se artister og titler på sanger. I etterkant har en fjernkontrollapp kommet til iPhone, men den fikk ikke vi testet i skrivende stund.
iTunes- og iPhone-brukere vil derimot oppleve en enklere tilværelse, via AirPlay. Enklere en dette er det nemlig ikke mulig å strømme musikk, dessuten nødvendig om du kun har Apple Lossless-filer i samlingen. Trykk på AirPlay-ikonet nede til høyre på din iPhone eller iTunes, og musikken kommer straks ut fra høyttalerne.
Lydmessig har Sony mer fokus i mellomtoneområdet enn Philips, og den dynamiske kontrasten i musikken er bedre, med kjappere attakk. Dessuten henger bassen bedre sammen med resten, fordi mellomtoneområdet står mer ut. Sony er bedre på stemmer, de kommer frem med mer trøkk. For eksempel er Adele sin stemme større, og stereoperspektivet er mer fokusert.
Også Sony har sine mangler. Vi kunne godt ønske oss enda mer oppløsning i overtonene, og selv om dynamikken er bedre enn hos Philips, ville ikke enda mer sprut og gnist vært å forakte. For om det er rå dynamikk som er din greie, finnes det sprekere alternativer.
Når det kommer til ytelse i forhold til pris, har Sony gjort det meget bra med CMT-G2NiP. Brukervennligheten er også god, men vi håper på en fremtidig fjernkontrollapp til smartmobiler.






Under egenskaper på Sony sine sider for dette produktet finner jeg følgende listet:
Laget for iPod/iPhone – Spill av musikk fra iPod eller iPhone via USB (kabel følger ikke med) – bruk Sony iPhone-appen som en trådløs fjernkontroll
Eksisterer den ikke?
Hei, Jørgen! Den fantes ikke da vi testet anlegget. Vi var først i Europa til å få det til test, en stund før det var i handelen. Så fjernkontrollappen har kommet i etterkant av testen. Skal rette opp!
Og hvor får vi kjøpt dette anlegget?
Det kan hende det ikke er kommet skikkelig på markedet ennå. Sony Nordic avd. Norge har tlf. 22 81 28 00. De svarer sikkert på spørsmål. Ellers vil jeg anbefale å sjekke regelmessig på prisjakt.no.
”Enklere en dette er det nemlig ikke mulig å strømme musikk, dessuten nødvendig om du kun har Apple Lossless-filer i samlingen”
hva menes med dette?
Hei! Det jeg mente var at Sony-produktet ikke støtter Apple Lossless-filer på noen annen måte enn via AirPlay.
okei. takk.
har forresten en bose sounddock 10, men føler at jeg må spille ganske høyt for å høre musikken. Og synes da det blir litt støy/stresset. mulig jeg er dauhørt, veit ikke jeg. har ingenting å sammenligne med.
synes du dette anlegget er bedre enn en sounddock eller bør jeg svi av 20tusen på gode høytalere og forsterker?
Det er begrenset også hva Sony-anlegget klarer. Men det fyller rommet mer enn Bose SoundDock, ikke minst fordi høyttalerne kan plasseres lenger unna hverandre og dermed skape et bredere stereoperspektiv. Anlegget er nok også kraftigere enn Bose-dokken.
Det skulle ikke være nødvendig å svi av 20.000 kroner for god lyd. En forsterker til 5.000 kroner og et par kompakte høyttalere til omtrent samme pris, sammen med en iPod-dokk, vil låte glimrende!
Men sjekk også ut Yamaha MCS-1330:
http://www.prisjakt.no/product.php?p=379081